Ekibimiz
Hakkımızda
İletişim

Yaşlanma süreci ile birlikte ciltte görülen değişiklikler insan vücudunun fizyolojik işleyişi olarak kabul edilse de, cildimizdeki, bilhassa yüzümüzdeki çizgilerin oluşmasının tek sebebini oluşturmamaktadır.

Bu durum özellikle alın bölgesinde oluşan kırışıklar ve çizgiler için söylenebilir. Yaş gibi fizyolojik faktörlerin yanı sıra, alın çizgilerinin oluşumunu tetikleyen başka etkenler de bulunmaktadır. Bu etkenler;

  • Mimik hareketleri; Tekrar edilen yüz ve mimik hareketleri, alın bölgesindeki çizgilerin oluşumunda ve belirleşmesinde önemli bir role sahiptir. Kaş çatmak veya bilgisayar ekranına bakarken gözlerin sürekli kısılması gibi yüz kaslarının kasılmasına neden olan istemsiz alışkanlıklar, alın bölgesinde çizgilerin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.
  • UV ışınları; Uzun süre korunmasız güneş ışınlarına maruz kalınması cildin genel dokusuna zarar verebileceği gibi alında kırışık oluşumunu da tetikleyebilmektedir.
  • Stres, yorgunluk ve yetersiz uyku; Gün içerisinde yaşanılan stres, yorgunluk hali, yetersiz ve kalitesiz uyku gibi faktörler vücudumuzu her anlamda olumsuz etkileyebildiği gibi cildimizin erken yaşlanmasına ve genç yaşta bile alında kırışıklıkların belirmesine sebebiyet vermektedir.
  • Sigara ve alkol tüketimi; Sigara ve alkol tüketimi, erken yaşlanma sürecini başlatarak, cilt yapısının ve doku beslenmesinin bozulmasına, cildin kurumasına ve kırışıklık artışına neden olmaktadır.
  • Vücudun susuz kalması; Yeterli miktarda su tüketilmediğinde cildimiz kurur, esnekliğini kaybeder ve alın bölgesi de dahil olmak üzere kırışıklık artışına neden olabilmektedir.

Dolgu İle Alın Tedavisini Kimler Yaptırabilir?

Dolgu tedavisi yüz kasları hareketsiz iken alın çizgileri belirgin olan ve kaşlarını yukarıya doğru kaldırmasalar da alındaki kırışıklıkları görünür olan kişilere uygulanmaktadır. Sadece alın hareketlerinden kaynaklı olarak çizgiler görünüyorsa bu kişiler için dolgu tedavisi kırışıklık önleyici bir etkisi bulunan b0t0ks uygulaması önerilmektedir.

Alın Dolgusunda Hangi İşlemler Yapılır?

Alın dolgusu tedavisi yapılırken alındaki çizgilerin altına veya kırışıklık bölgenin içine enjeksiyon yoluyla hyaluronik asit verilmektedir. İğnelerin hasta tarafından hissedilmemesi için alın bölgesine lokal anestezik kremler sürülür. İşlem sonrasında bir veya iki gün alında kızarıklık ya da şişlikler görülebilmektedir. Kişiden kişiye göre değişkenlik gösteriyor olsa da, uygulamanın etkileri genelde 9 ile 18 ay süresince kalıcılığını koruyabilmektedir.

Needle Shaping Nedir?

Alındaki kırışıklıkların tedavisi için 3 farklı yöntem geliştirilmiştir. Bunlardan ilki b0t0ksdur. Botoks, yüz kasları hareketsiz iken alın çizgilerinin belirgin olmadığı durumlarda uygulanmaktadır. İkinci yöntem normal dolgu uygulamasıdır. Üçüncüsü ise ‘Needle Shaping’ olarak adlandırılan dolgusuz dolgu uygulamasıdır.

Bu uygulamada hacim istenilen bölgelere, çok düşük bir elektrik akımı olan galvanik akım verilerek cilt altında bulunan kollajen lifleri transfer edilmektedir. Bu yöntem, dokuların yer değiştirmesi esasına dayanmaktadır.

Galvanik akım sayesinde kolajen lifleri arzu edilen bölgeye çekilir ve dolgunlaştırmak istenen bölgenin kişinin kendi dokusu ile hacim kazanması sağlanır.

Uygulamanın etkisi ise yaklaşık 3 yıl sürmektedir. Tedavi, 1 ay aralıklı olarak 2 veya 3 defa uygulanmaktadır. Lokal anestezi yapılarak gerçekleştirilen işlem 30-60 dakika sürmektedir. Alında 2 veya 3 gün boyunca hafif de olsa şişliğe neden olabilmektedir.

Dolgu İle Alın Şekillendirme Nasıl Yapılmaktadır?

Dolgu malzemesi uygulanırken genellikle çok ince uçlu iğneler kullanılmaktadır. Bu durum hassas ciltlere sahip kişilerde morarma yapabilmektedir. Şekillendirme amaçlı alın dolgusunda ise dolgu uygulaması iğne kadar ince, ancak ucu sivri olmayan kanül denilen uçlar aracılığıyla yapılmaktadır. Doku enjeksiyonu yuvarlak ve esnek uçlu kanüller ile gerçekleştirildiğinde işlem sonrası oluşan morarmaların daha düşük seviyede olması sağlanabilmektedir.

Dolgu Yaptırmak Zararlı Mıdır?

Sentetik ve yarı sentetik dolgu malzemelerinin yan etkileri bulunabildiği için en ideal dolgu malzemesinin hyaluronik asit olduğunu söyleyebiliriz. Bunun en önemli sebebi, hyaluronik asit içeren dolguların 6 ila 24 ay içinde vücuttan tamamen atılabilir olmasıdır. Bir diğer güvenilir dolgu maddesi ise kişinin kendi vücut yağlarından-genellikle kalça veya karın kısmından-elde edilen ve yüz bölgesine transfer edilen yağ enjeksiyonu yöntemidir.

İhtiyaçlarınız doğrultusunda alın kırışıklıklarınız için hangi uygulamaya ihtiyacınız olacağına (dolgu mu b0t0ks mu) ve ne sıklıkla olması gerektiğiyle ilgili doğru yönlendirilmek üzere uzmanlığına güvendiğiniz bir doktora başvurmanızı tavsiye etmekteyiz.

Bizimle İletişime Geçin!

Randevu Al
Doku Medical Whatsapp