Ekibimiz
Hakkımızda
İletişim

B0t0x nedir?

B0t0ks, yaş alma ve çevresel faktörlerin de etkisiyle belirginleşen mimik çizgilerini hafifletmek ya da ortadan kaldırmak amacıyla uygulanan, botulinum toksini adı verilen bir ilaçtır. Botulinum toksini, uygulandığı bölgede sinir ile kas arasındaki bağlantıyı geçici olarak bloke ederek günlük yaşamımızda bilinçli ya da fark etmeden yaptığımız mimikleri yumuşatır ve kırışıklıkların oluşmasını engeller.

Tedavi Özeti

Seans Sayısı 1
Operasyon Süresi 10 Dakika
Sonuçların Kalıcılığı 4-6 Ay
Hastanede Yatış Yok
Hassasiyet Süreci Yok
İşe Dönme Süresi Hemen
Anestezi Krem ile Anestezi
Mevsim 4 Mevsim

B0t0x hangi amaçla uygulanır?

B0t0ks uygulamalarında ana amaç yüz ifadesini etkilemeden yaş gurubuna uygun, var olan veya potansiyel olarak oluşabilecek kırışıklıkları giderme veya azaltma yolu ile daha genç ve çekici görünen bir yüz ifadesi sağlamaktır. B0t0x, en çok yüzdeki kırışıklıkların giderilmesi için uygulansa da koltuk altı terlemeleri, diş gıcırdatma problemi ve şiddetli baş ağrısına sebep olan migren tedavisinde de kullanılmaktadır.

B0t0x nasıl etki eder?

B0t0x uygulaması sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını geçici bir süreliğine engelleyerek kırışıklıkları yok eder. Sinirler ile uyardığı kaslar ya da ter bezleri arasındaki elektriksel iletimi geçici olarak durdurarak etkisini gösteren B0t0x tedavisi sadece uygulandığı bölgede etkisini gösterir, tüm kaslara etki etmez.

B0t0x nasıl uygulanır?

B0t0x uygulamasının temeli, botulinum toksininin seyreltildikten sonra nöromusküler dokuya enjekte edilmesidir. Enjeksiyon işleminden ortalama 20 dakika önce uygulamanın yapılacağı bölgeye lokal anestezi kremi sürülür. Ardından uygulama bölgesi temizlenir ve toksin, ince uçlu iğneler yardımıyla bölgedeki kasların içine ufak dozlarda enjekte edilir. İşlem, ortalama 15 dakika sürer. Kas dokuya enjekte edilen botulinum toksini, ortalama 24-72 saat sonrasında etkisini göstermeye başlar. Bazen nadir de olsa bu süre 5 ya da 7 güne kadar uzayabilir.B0t0x kimlere uygulanabilir?

B0t0x tedavisi yaş ve cinsiyet fark etmeksizin aşağıdaki problemleri yaşayan herkese uygulanabilir;

 • Mimik çizgileri belirginleşen ve kırışıklıklarından rahatsız olanlara,
 • Aşırı terleme problemi yaşayanlara,
 • Şiddetli baş ağrısı problemiyle savaşanlara uygulanabilir.

  B0t0x kimlere uygulanamaz?

  B0t0x tedavisi;

  • Kas ve sinir sistemine ait hastalığı olan kişilere (Eaton-Lambert sendromu, myasteniagravis gibi),
  • Hamilelere ve emziren annelere uygulanmamaktadır.

  Erkekler ile kadınlara uygulanan b0t0ks noktaları ve dozları farklılık gösterir. Erkeklere özgü yüz ifadesini korumak önemlidir aksi takdirde kadınsı bir yüz ifadesi görülebilir. Bu nedenle yüz b0t0ks uygulamalarında deneyimli hekimi tercih etmek çok büyük önem arz eder.

  Alın Bölgesi B0t0ksu

  Alın çizgileri yüzü daha yaşlı ve daha yorgun, üzgün gösterebilir. Bu ifade yaştan bağımsız olarak ortaya çıkabilir. Alın bölgesine birkaç noktaya yapılacak b0t0x uygulaması ile alın çizgilerini azaltmak veya gidermek mümkündür. Alın kırışıklıklarını giderirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta hastaya uygun, doğru noktalara doğru dozda b0t0ks uygulanmasıdır. Aksi takdirde kaş düşebilir veya üst göz kapaklarında ağırlık hissine neden olabilir.

  Göz Çevresi B0t0ksu (Kaz ayağı)

  Kazayağı olarak isimlendirilen göz çevresi kırışıklıkları yüzümüzün yaşlı görünmesine neden olan en önemli bölgesidir. B0t0ks uygulaması ile oluşan bu çizgileri belirgin derecede azaltmak mümkündür. Bu uygulamada ana amacımız, kişinin kırışıklıklarını tamamen yok etmekten çok makul bir düzeye indirerek doğal görünümü bozmadan ve kırışıklıkları azalmış, daha genç bir göz çevresi elde etmektir.

  Kaş Arası B0t0ksu

  Kaş çatma çizgileri yüzü kızgın, hiddetli ve yorgun gösteren önemli mimik çizgilerdir. Gün içerisinde farketmeden istemsiz olarak kasılı kalabilirler. B0t0ks uygulaması ile kaş arasının genişlediği, daha genç, kızgın ifadenin azaldığı ve çizgileri varsa yumuşadığı bir görünüm elde ederiz.Tedavi alanında oturmuş derin çizgilerin varlığında botulinum toksin tedavisine ek olarak kırışıklık bölgesine hyaluronik asit dolgu uygulaması yapılabilir.

  Kaş Kaldırma B0t0ksu

  Yüz ile uyumlu kalkık kaş daha genç ve çekici bir görünüm kazandırır. Düşük kaş ise üzgün, yorgun ve yaşlı bir görünüm verir. B0t0ks cerrahi müdahale olmadan kaş şekillendirme için etkili bir uygulamadır. Özellikle kaşın 1/3 dış kısmını etkileyen b0t0x uygulaması ile kaş şeklini daha, genç ve canlı bir görünüme kavuşturmayı hedefliyoruz.

  Burun Ucu Kaldırma B0t0ksu

  Bazı insanlarda konuşurken veya gülerken burun ucu aşağı doğru eğilebilir. Bu durum rahatsız edici olabilir. Burun dudak bileşkesinde burun ucunu aşağı doğru çeken kasa yapılan b0t0x enjeksiyonları sayesinde burun ucunun uygun vakalarda beş derece kadar yukarı kalkmasını sağlayabiliyoruz.

  Burun Kenarı Çizgileri B0t0ksu (Tavşan çizgileri)

  Gülme ile burun kenarlarında belirebilen çizgilenmeleri ifade etmek amacıyla kullanılan tavşan çizgilerini gidermek için b0t0x uygulamasından yararlanıyoruz. İki noktaya yapılacak botulinum toxin ile bu çizgilerden kurtulmak mümkündür.

  Dudak Üstü Çizgileri B0t0ksu (Smoker lines)

  Sigara içenlerde veya dudaklarını konuşurken çok kullananlarda zamanla derinin hacminin ve elastik destek dokunun azalması sonucu oluşan (bıyık bölgesi) çizgiler de rahatsız edici olabilir. Çözüm olarak doğru noktalara düşük dozlarda b0t0x uygulaması yapabiliyoruz. Bu uygulamada dozu ve uygulanacak noktaları belirlemek çok önemlidir. Aksi takdirde dudak hareketleri olumsuz etkilenip istenmeyen (dudaklara hakim olamama, konuşma bozuklukları, yemek yerken yaşanan güçlükler gibi) sorunlar yaşanabilir. Bazı hastalarda b0t0ks uygulamasına ek olarak dolgu uygulamaları da gerekebilir. Uygun hasta ve uygun yöntem ile dudak çevresi estetiğini sağlamak mümkündür.

  Dişeti B0t0ksu (Gummy smile)

  Özellikle üst dudağı kısa olanlarda daha sık görülen gülerken diş etinin görünmesi bir estetik sorun olarak algılanmaktadır. Bu sorunu gidermede de botulinum toksin uygulamasından yararlanıyoruz. Genelde dudağı yukarı doğru kaldıran kaslara yapılan küçük dozlarda botulinum toksin enjeksiyonları dudağın yukarı doğru kalkışını kısıtlayarak istenen estetik düzelmeyi sağlar.

  Dudak Kenarı Düşüklüğü B0t0ksu

  Dudaklar yüzümüzde gözümüze ilk çarpan bölgelerimizdendir ve estetik algısında önemli yeri vardır. Dudak kenarının aşağı doğru sarkması yüze üzgün, yorgun, kaygılı bir ifade verir. Bazı insanlar dudağı aşağı doğru çeken kasları farkında olmadan çok fazla kullanırlar. Dudak hattını normal haline getirmek yüz ifadesinde belirgin bir estetik bir düzelme sağlar. Yüzde oluşan üzgün görünümü gidermede b0t0x enjeksiyonlarından yararlanıyoruz.

  Çene Ucu B0t0ksu (Portakal kabuğu görünümü)

  Çene ucu yüzün önemli bir estetik noktasıdır. Çene ucu kasının bazı insanlarda aşırı kullanımına bağlı olarak kasıldığı zaman portakal kabuğu görünümü yaparak ve uzun dönemde çizgilenmeyi artırarak estetik sorunlara neden olabiliyor. Bu durumda b0t0x uygulaması bize önemli bir avantaj sağlıyor. Çene ucu kasının hareketini azaltmak çene çevresindeki çizgilenmeleri giderdiği gibi çenenin daha uzun ve düzgün görünmesini sağlayarak daha estetik bir görünüm kazandırıyor.

  Çene Hattı Belirginleştirme B0t0ksu

  Daha çok ince yapılı insanlarda belirgin olarak görülebilen Platisma kası çene hattından göğüs bölgesine uzanan bir kas grubudur. Bu kas kasılmasıyla çene hattındaki belirginlik azalmaktadır. ‘E’ harfini söylerken, alt dişleri gösterirken ve tiksinme hareketi yaparken bu kas grubunu kullanırız. Çoğu zaman da gün içerisinde farkında olmadan kullandığımız bu kas grubuna yapılacak b0t0ks uygulaması ile çene hattını belirginleştirmek ve boyun bölgesindeki vertikal çizgilenmeleri azaltmak mümkündür.

  Yüz Ovalini Azaltma B0t0ksu

  Yüzümüzün üçgen görünümünü korumak veya tekrar kazanmak için uygulama yaptığımız bölgelerden bir tanesi de Massater kasıdır. Bazı insanlarda yapısal olarak veya kullanıma bağlı olarak massater kası fazla büyüyebilir. Bu durumda yüzde köşeli bir görünüm oluşmaktadır. Bu görünümü azaltmanın en etkili yolu b0t0ks uygulamasıdır. Tekrarlayan uygulamalar ile yüz ovalinde belirgin düzelme görülür: Böylece yüzü daha genç bir görünüme kavuşturabilir.

  Bizimle İletişime Geçin!

  Randevu Al
  Doku Medical Whatsapp