Ekibimiz
Hakkımızda
İletişim


Bacak Estetiği Neden Gereklidir?

Eskiden dize ve bacaklara alınan darbelere bağlı çökmeler ile kontur bozuklukları, çarpık bacak ya da kalın bacaklar gibi koşullar bacak estetiği gerektirebilir. Her durum için de farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bu tip kusurlar, bacakların cinsiyet ve kilosu ile uyumlu ve vücut ile orantılı olarak yeniden yapılandırılması ile düzeltilebilir.

Kusursuz görünme arzusu, günümüzde hem kadınların hem de erkeklerin en çok hayalini kurduğu şeylerden biridir. Ayak parmaklarından saçlara kadar, vücudun her bölgesi için gerçekleştirilen estetik uygulamaların çeşitliliği her geçen gün artmaktadır. Bacağınızda “kusurlu” olarak tanımladığınız bir bölge varsa, ameliyat gerektiren ya da gerektirmeyen çeşitli uygulamalar ile bacak estetiği yöntemlerinden yararlanabilirsiniz.

Birçok kadının elbise, etek, tayt ve hatta çizme giymesini engelleyen bacak kusurlarının düzeltilmesi, estetik açıdan başarılı işlemler ile mümkün olmaktadır. Bazen hızlı kilo alıp vermeler, kol ve bacaklarda sarkmalara ve gevşemelere neden olur. Doğumsal olarak da bazı hastalarda bir bacak diğerine oranla asimetrik olabilir. Bu tip durumlarda, bacak estetiği kurtarıcı bir çözüm olabilir.

Bacak İçi Germe Estetiği

Yaşlanmaya, genetik yatkınlığa, sık kilo alıp vermelere, çocuk felcinin kalıcı sonuçlarına, travmaya ve bazı diğer faktörlere bağlı olarak bacak estetiği gerekli olabilir. Yaşlanma ve aşırı kilo verme sonrası sarkmalar için en çok tercih edilen yöntem, bacak içi germe estetiğidir. Bacak germe ameliyatında hastaların büyük bir bölümü, yürürken bacaklarının birbirine sürtünmesinden şikayet etmekte ve etek ya da şort giymekte sorun yaşamaktadır. Bacak içi germe estetiği, bu hastalar için uygun olabilir. Bacak içi germe estetiği, genel anestezi altında yapılmaktadır. Bu operasyonda, kasık bölgesinde gizlenecek bir cerrahi kesi yapılır. Sarkan deriler bacakların iç kısmından çıkarılır. Hastalar, ameliyattan sonra 7 gün içinde iş hayatına geri dönebilir. Ameliyat izleri, 2. aydan itibaren hafiflemeye başlamaktadır ve genellikle 1. yılın sonuna gelindiğinde, çok belirsiz bir hale gelir. Bacak ön ve içlerinde fazlaca sarkma varsa o zaman bacak iç kısmında dize kadar dikey bir iz de gerekli olabilir.

Bacak Şekillendirme Estetiği

Bacak şekillendirme estetiği; baldır bölgesinin iç kısımlarını kalınlaştırmak için, implant kullanılarak yapılmaktadır. Baldırlardaki incelik geçirilmiş Polio hastalığı, travma ve doğumsal-gelişimsel nedenlerle olabilir. Bazı hastalar da çok daha atletik görünmek için baldırlarda büyütme isterler. Baldır büyütme için kullanılan implantlar dizlerin iç arka kısmından sokulmaktadır. Bacak şekillendirme estetiği operasyonları, genellikle 60 dakika sürmektedir ve hasta memnuniyeti yüksek bir işlemdir. Ancak, ameliyat sonrası birkaç gün istirahat gereklidir.

Bacak Estetiğinde Hangi Yöntem Kullanılmaktadır?

Bacak estetiği uygulamaları, hastanın ihtiyacına göre pek çok farklı şekilde uygulanabilir. Dolgu, implant ya da yağ enjeksiyonu yöntemleri kullanılabilir. İmplant uygulamaları, genel anestezi altında ve hastane ortamında gerçekleştirilir ve operasyon ortalama 45-60 dakika sürmektedir.

Dolgu uygulamaları, bacak estetiğinde cerrahi olmayan uygulamalar olarak bilinmektedir. Bu uygulamalar ömür boyu süren bir çözüm sunmaz, ortalama her 1-2 yılda bir yenilenmelidir. Yağ enjeksiyonu uygulamalarında hastadan yağ dokusu alınır ve gerekli bölgeye enjekte edilir. Yağ enjeksiyonu ile tatminkar sonuçlar elde etmek için bazen birkaç kez yağ verilmesi gerekebilir. Bacak estetiğinde dolgu uygulamaları, liposuction ile kombinasyon halinde yapılabilir ve kaç seansın gerekliği olduğu, bacağın yapısına ve inceliğine göre değişmektedir.

Bacak Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

Bacak estetiği sonrası iyileşme süreci, bacak estetiği uygulamalarına göre değişiklik göstermektedir. Tedavi seçeneklerinin büyük bir bölümünde iyileşme süresi kısadır. Bazıları, tedavi sonrasında hastanede yatış gerektirmez. Bazen, anesteziye bağlı olarak bir gece hastanede kalınması gerekebilir. Ayrıca bazı bacak estetiği uygulamalarında, hastaların bir süre hareketlerini kısıtlamaları önerilmektedir. Ameliyat sonrası birkaç gün istirahatle, bacakları yukarıda tutmak gerekir.

İlk 4-6 hafta boyunca uzun yürüyüşlerden ve spor aktivitelerinden kaçınmak iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Tedavi sonrasında, bacaklarda şişlik ya da morluklar görülebilir; ancak bu komplikasyonlar, genellikle 1-2 hafta içinde kaybolmaktadır. Doktorunuz tavsiye ederse, iyileşme sürecinde korse kullanmanız gerekebilir. Korse kullanmak, bazı bacak estetiği uygulamalarından sonra, işlem yapılan alanın daha düzgün bir şekilde şekillenmesine, şişliklerin hızlı azalmasına ve bazı başka sorunları engellemede yardımcı olabilir.

Bizimle İletişime Geçin!

Randevu Al
Doku Medical Whatsapp