Ekibimiz
Hakkımızda
İletişim

Çatlaklar, cildimizin dermis tabakasında derinin olağandan fazla gerilmeye dayanamaması sonucunda ortaya çıkan yırtıklardır. Cilt çatlaklarının temel nedeni hormonal değişimlerdir. Hamilelik, ergenlik dönemi, hızla kilo alma ya da aniden zayıflama gibi çeşitli değişimler hormonlarımızda da değişikliklere neden olur. Bu değişiklikler sonucunda derimiz gerilir ve çatlaklar ortaya çıkar.

Bilinenin aksine yalnızca kilo alıp verme ya da yoğun spor sonucunda kas oluşumu vücutta çatlak oluşumuna neden olacak kadar büyük bir gerginlik yaratmaz. Halk arasında çatlak oluşumunun asıl nedeni olarak bu sebepler gösterilse de asıl neden hormonlar ve bu hormonlardaki değişimlerdir. Çatlaklar vücutta kendini ilk anda kızarık yırtık bir görünüm ile gösterir. Zaman içerisinde bu renk beyaza doğru döner ve cilt üzerinde ince yaralar olarak karşımıza çıkar.

Her üç kadından birinde görülen deri çatlakları ya da daha tıbbi adıyla Stria, görsel açıdan kaygı oluşturan ve tedavisi en zor estetik sorunlardan biri olarak kabul edilir. Zaman içerisinde estetik sektöründe cilt çatlaklarını iyileştirmeye yönelik çeşitli tedaviler geliştirilmiş olmasına rağmen, çatlakları kalıcı bir şekilde ortadan kaldırabilmek ve cildi tekrar normal görünümüne kavuşturabilmek mümkün değildi. Ta ki Biodermogenesi ya da bilinen adıyla Bi-One tedavisi hayatımıza girene kadar!

Tedavi Özeti

Seans Sayısı 10
Operasyon Süresi 45 Dakika
Sonuçların Kalıcılığı
Hastanede Yatış Yok
Hassasiyet Süreci Yok
İşe Dönme Süresi Hemen
Anestezi Yok
Mevsim 4 Mevsim

Çatlak Tedavisi: Biodermogenesi (Bi-one)

Hormonal değişiklikler nedeniyle oluşan deri çatlakları için günümüzde de halen uygulanmakta olan yöntemler, ciltte mikro hasar yaratma prensibine dayanılarak gerçekleştirilen tedavi sistemleridir. Erken dönem cilt çatlaklarının tedavisinde yaklaşık 10 yıldır uygulanan Pulsed Dye lazer ve karboksiterapi gibi tedavilerle cilt yüzeyindeki çatlaklarda belirli bir iyileşme sağlanabiliyor olmasına rağmen, ciltte renklenme elde edilemiyordu.

İlk oluşum evresinde kırmızı renkte olan çatlaklar zaman içerisinde renk değişiminden geçerek beyaz çizgilere dönüşürler. Bugüne kadar beyaz renkteki çatlakları tedavi edebilen hiçbir teknoloji yoktu. Fakat Biodermogenesi yöntemiyle gerek yeni (kırmızı renkli, stria distensa rubra) gerekse eski (beyaz renkli, stria distensa alba) çatlaklarda olumlu düzelmeler ve renklenme elde edebilmek artık mümkün.

İtalya’da yıllar süren Ar-Ge çalışmalarının sonunda sektörde ilk defa cilde hasar vermeden çatlakları tedavi eden Biodermogenesi sistemi icat edildi. Bu sistem ile ortalama %85 oranında iyileşme sağlandığı klinik çalışmalar ile kanıtlandı ve Biodermogenesi, estetik sektöründe kesin tedavisi olmadığı düşünülen çatlakları ortadan kaldırdı.

Cilt Çatlakları Neden Oluşur?

Cilt destek dokusu %80 kolajen ve %4 elastin liflerinden oluşmaktadır. Kolajen ve elastin, cilde e esneklik veren, cildin daha sıkı görünmesini sağlayan ve vücut tarafından üretilen önemli proteinlerdir.

Biodermogenesi (bi-one)

Derimizin orta tabakası olan dermis, içerdiği bu lifler sayesinde cildin temel çatısını oluşturur. Dermis tabakasının ana maddesi olan kolajen lifleri, cildin dayanıklılığını ve yapısal bütünlüğünü korur ve daha ince olan elastin lifleri ile birlikte gözenekli bir ağ oluşturur. Çatlak oluşumu, cildi sıkılaştıran temel çatının yıkılması, kolajen dokunun parçalanması ve elastin liflerinin kopması sonucunda meydana gelir.

Çatlak oluşumunu tetikleyen nedenler;

 • Düzensiz ve kötü beslenme alışkanlıkları,
 • Hareketsizlik
 • Yaşlılık
 • Hamilelik
 • Ergenlik
 • Ani kilo değişimi

     Biodermogenesi (Bi-one) ile Çatlak Tedavisi Nedir?

     Bi-One, çatlakların gerçek anlamda düzeltilebileceğini, uzun süre kalıcı sonuçlarıyla akademik olarak kanıtlanmış tek metottur. Biodermogenesi yöntemi, diğer tedavilerden farklı olarak dokulara hasar vermez. Bio-uyumlu manyetik alan ile birlikte bazı spesifik amino asit bazlı serumların cilde verilmesi esasına dayanan bu işlem, dokuların biyolojik olarak tekrar canlanmasına ve kendi kendini yenilemesine yardımcı olur. Biodermogenesi tedavisi destek dokusundaki kolajen ve elastin lifleri uyarmasının yanı sıra melanin pigmenti üreten melanosit hücrelerinin de normal renk üretme yeteneğini yeniden kazanmasını ve çatlak dokusunun derinin diğer bölgeleriyle aynı rengi almasını sağlar.

     Tedavi sürecinde ilk seanstan itibaren çatlaklar derinliklerini kaybeder, daha pürüzsüz bir görünüm elde edilmeye başlanır. Bi-One tedavisi, lenfatik kan dolaşım ve miktarını arttırıp stabilize eder ve çatlakların rengini normale çevirir. Yenilenme süreci çatlakların rengi ciltle uyum sağlayıncaya kadar beraberce (derinlik ve bronzlaşma) devam eder. Bio-one ile elde edilen sonuç kesin ve kalıcıdır.

     Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

     Biodermogenesi yöntemi uygulaması tedavi alanının genişliğine bağlı olarak değişkenlik gösterse de genellikle tek bölgeye uygulanır. Uygulama bölgesinin çok dar olması halinde ekstra olarak ikinci bir bölgeye de uygulama yapılabilir.

     Biodermogenesi yöntemi ile en sık tedavi edilen bölgeler;

     • Göğüsler
     • Kollar
     • Bel çevresi
     • Karın
     • Sırt
     • Kalça
     • Bacaklar

     Uygulama Ağrılı Mıdır? Biodermogenesi Tedavisinin Yan Etkileri Nelerdir?

     Biodermogenesi uygulaması ağrısız ve konforlu bir işlemdir. İşlem sonrasında deride hafif kızarıklık dışında bir yan etki görülmez ve kişi uygulama sonrasında günlük sosyal yaşantısına rahatlıkla geri dönebilir. Biodermogenesi tedavisinin en büyük avantajı yaz aylarında da uygulanabiliyor olmasıdır. Bi-one uygulamasında lazer veya benzer tedavilerde olduğu gibi güneşten korunmaya gerek yoktur. Bu sebeple rahatlıkla her mevsim uygulanabilir.

     Çatlak Tedavisinin Seans Sayısı ve Aralıkları

     Çatlak tedavisinde erken dönemde 8-10 seanslık tedaviler yeterli olabiliyor iken, geç dönem çatlaklarda yaklaşık 15-20 seanslık bir tedaviye gereksinim oluyor. Çatlak tedavisinde haftada ortalama 2 seans bazen 3 seanslık tedaviler dermatoloji uzmanları tarafından önerilmektedir. Bi-one tedavisinin seans süresi ortalama 30-45 dakikadır.

     Biodermogenesi (Bi-one) Kimlere Uygulanamaz?

     Biodermogenesi hamile ve vücutta kalp pili gibi özelleşmiş apareyleri olanlar dışında sağlıklı herkese uygulanabilir. Günlük hayatı etkilemeyen bir tedavidir.

     Bizimle İletişime Geçin!

     Randevu Al
     Doku Medical Whatsapp