Ekibimiz
Hakkımızda
İletişim

Burun, çok karakteristik bir yüz özelliğidir ve bazen insanlar; burunlarının şeklinden, boyutundan ya da görüntüsünden memnun olmayabilir. Neyse ki, memnun olmadıkları görünümü değiştirebilmek ve kavuşmak istedikleri burun özelliklerine sahip olmak için cerrahi seçenekler bulunmaktadır. Bazen, seçilmiş vakalarda burun ucu veya sırtının konturunu düzeltmek için güvenilir dolgu maddeleri de enjekte edilebilir.

Rinoplasti Nedir?

Halk arasında burun ameliyatı olarak bilinen rinoplasti; burnun yeniden şekillendirildiği plastik ve estetik cerrahi işlemidir. Hastaların burun şekillerini değiştirmek istemelerinin ortak bir nedeni, yuvarlak, yüksekliği az, eğri ya da şekli bozuk burun ucuna bağlıdır. Rinoplasti ile iyi sonuçların elde edilmesi; uyumlu bir cilt dokusuna ve yapısal olarak sağlam bir burun iskeletine bağlıdır.

Burun Ucu Estetiği İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Burun ucu estetiğinde iyileşme süresi, ortalama 1.5- 2 hafta sürmektedir. Bu süre boyunca, hastanın başı mümkün olduğunca yüksek bir pozisyonda dinlenmelidir. Açık teknik uygulanacaksa derideki dikişler ortalama bir hafta sonra alınır. Kapalı teknikle burun ucu ameliyatı yapılmışsa dikişleri almaya gerek kalmaz ve kendiliğinden erir ya da düşer. Burun üzerindeki bantlar ise yaklaşık 10 gün içinde çıkarılacaktır.

Burun hala şiş olsa da dışarıdan fark edilmemektedir. Burun ucu estetiği işleminden üç hafta sonra, yüzdeki şişliğin %20-30’u azalacaktır. İşlemden altı hafta sonra, şişliğin %50-60’ı azalacaktır. Tüm şişliğin gitmesi ortalama bir yıl sürebilir. Bazı hastalarda burun ucu şişliğinin %90’ı prosedürü takip eden üç ay içinde azalmaktadır. Hasta, operasyondan 5-6 gün sonra araba kullanmaya başlayabilir. Ayrıca; 3-4 hafta sonra koşu ve yürüyüş ve 5-6 ay sonra tenis, futbol ve basketbol gibi sporları yapabilir.

Burun ucu estetiği ameliyatı, genel olarak burun köprüsünün başlangıç noktası dahil olmak üzere, burnun pek çok noktasını ele alabilir. Bu operasyon, burun ucunun değişmesine odaklanan estetik bir operasyonudur ve burun ucu ile üst ucu arasındaki açıyı arttırmasına ya da azaltmasına izin verir.

Burun Ucu Estetiği Neleri İçerir?

Diğer estetik burun ameliyatları, burun kemiğinin yeniden şekillendirilmesine odaklanırken, burun ucu estetiği genellikle kıkırdağın değiştirilmesini içerir. Burun kıkırdağının ince ucu, burnunuzun sarkık görünmesine neden olabilir. Ya da burnunuzun ucundaki kalın deri ya da kıkırdak; burun ucunun yuvarlak ve şekilsiz görünmesine neden olabilir. Tüm bu sorunlar, burun ucu estetiği ile küçük değişiklikler ile düzeltilebilir.

Estetik amaçlı burun ucu estetiğinde hedef, burun ucu şeklini burnun sırtı ve diğer bölümleriyle orantı bir hale getirmek ve burnu yüzünüz ile dengede tutmaktır. Doktorunuz, dengeyi sağlamak için kıkırdağı yeniden şekillendirebilir, yerini değiştirebilir ya da kısmen çıkarabilir. Kıkırdak dokusunun fazlalığı için, burun köprüsünü yükseltmek için burnun üst kısmına doğru hareket ettirilebilir. Burun delikleriniz çok büyükse, burun tabanındaki bazı deriler çıkarılabilir.

Kimler Burun Ucu Estetiğine Uygun Bir Adaydır?

Burun ucunuzdaki küçük bir değişiklik, hayalini kurduğunuz buruna sahip olmanızı sağlayabilir. Ancak, operasyondan önce, burun ucu estetiği için uygun bir aday olduğunuzdan emin olmak önemlidir. Son kararınızı vermeden önce, deneyimli bir estetik cerrahi uzmanı ile konuştuğunuzdan emin olun. Bir hastanın, burun ucu estetiği için uygun bir aday olup olmadığına karar verirken göz önünde bulundurulması gereken birkaç soru şöyledir:

  • Ucundan dolayı burnunuzun görünümünden memnun değil misiniz?
  • Bir burun ucu estetiğinin görünüşünüzü değiştireceği konusunda gerçekçi beklentileriniz var mı?
  • Fiziksel olarak sağlıklı mısınız?
  • Sigara içmekten kaçınıyor musunuz?

Yukarıdaki sorulara evet yanıtını verdiyseniz, burun ucu estetiği için uygun bir aday olabilirsiniz.

Burun ucu estetiği söz konusu olduğunda, rinoplasti uzmanı olan cerrahı seçmek önemlidir. Bu, karmaşık bir prosedür olduğundan; deneyimsiz bir cerrah tarafından yapıldığında, enfeksiyon başta olmak üzere ortaya çıkabilecek bazı ciddi problemler olabilir. Ayrıca, burun estetiğinde doğal görünüm çok önemlidir. Bu nedenle, burun ucu estetiği yaptırmadan önce, ameliyatı kime yaptıracağınızı iyi araştırmalısınız.

Bizimle İletişime Geçin!

Randevu Al
Doku Medical Whatsapp