Ekibimiz
Hakkımızda
İletişim


Ciltte, yaş ve çeşitli faktörlere bağlı olarak ilerleyen zamanda oluşan deformasyonlar için günümüzde uygulanan tedavi yöntemlerinden kollajen aşısı bulunmaktadır. Gençleşmeyi sağlayacak yöntemlerden olan bu aşı, cildin temel yapı taşlarından olan kollajeni arttırmaya yönelik bir tedavi çeşididir. Kollajen, cildin görünüm ve dokusunu güzelleştirmek için deri altına uygulanan bir proteindir.

Kollajen aşısı nedir?

Derinin kaybetmiş olduğu elastikiyet ve parlaklığın yeniden kazanılması, kırışıklıkların giderilmesi ve cildin yeniden yapılandırılması amacıyla deriye enjekte yoluyla yapılan bir uygulamadır.

Bu aşı kimlere yapılabilir?

25 yaşından sonra gençlerde önlem amaçlı, yaşlanma sürecinde olanlara ise durdurma amaçlı yapılabilmektedir.

 • Emziren ve hamile kadınlara
 • Otoimmün hastalarına
 • Şeker hastalarına
 • Cilt iltihapları olanlara
 • Kanser hastalarına
 • Aynı dönemde lazer tedavisi görenlere
 • Kimyasal peeling yapılanlara uygulanmamaktadır.

Kollajen aşısı, tıbbın kozmetik ve yaşlanma karşıtı tedavilerinde kullanılan fibroblast üretimini uyarır. Uzman doktorlar tarafından, cildin yeniden canlandırılması için yapılan ve mükemmel sonuçlar veren bir uygulamadır. Bu aşı tek kullanımlık olup, yan etkisi olmayan güvenli bir yöntemdir. Yaş ve çevresel etkenler, deride yapıtaşı miktarının azalması gibi etkenlerin bir araya gelerek ciltte bir takım sorunlara neden olması, günümüz teknolojik imkânlarla önlenebilmektedir. Kollajen aşısı da bu amaçla kullanılmaktadır.

Kollajen aşısının kullanım amacı nedir?

 • Yüz, boyun, eller ve vücudun diğer bölgelerinin onarılmasını ve yenilenmesini
 • Cilt elastikiyetinin artmasını,
 • Kırışıklıkların azalmasını,
 • Akne ve yara izlerinin azalmasını,
 • Cildin doğal güzelliğini geri kazanmasını,
 • Karın ve kalça sıkılaşmasını,
 • Üst kol ve bacakların sıkılaşmasını,
 • Dermis ve bağ dokusunun yenilenmesini sağlar.

Bu yöntem nasıl uygulanmaktadır?

Kollajen aşısı sıvı bir şekilde olup, ince ve kısa iğnelerle doktor tarafından, temiz bir cilde 1-3 cm aralıklarla uygulanır.

Kolajen aşısı kaç seanstır?

Doktorun tavsiyesine ve kişinin cilt durumuna göre 2 ile 4 seanstan oluşabilmektedir. Seans aralıkları ortalama 15 gündür.

İşlem sonrasında ilk sonuçlar ne zaman alınır?

7-14 gün arasında ilk sonuçlar görülmeye başlanır. Tedavinin sonucunun tam etkili olması için, 2 hafta arayla 3-4 seans yapılması daha uygun olmaktadır. Böylece cildin elastikiyetinde ve yoğunluğundaki farklar oldukça görünür olacaktır. Tedavinin tam etkisi seanslar tamamlandıktan sonraki 1 ay içinde elde edilir.

Kollajen aşısının etkisi ne kadardır?

Kişinin cilt durumuna ve uygulama sonrası korumasına bağlı olarak ortalama 12-18 aya kadar etkisinin sürdüğü gözlemlenir. Uzmanlar her 6 ayda bir bu aşının tekrarlanmasını önermektedirler.

İşlem sonrası normal hayata dönülür mü?

Uygulama sonrasında günlük yaşama ve sosyal faaliyetlere dönülebilir.

Uygulama sonrasında bölgede kızarıklar olur mu?

İğnelerin batırıldığı yerlerde kişinin cilt hassasiyetine göre hafif kızarıklık, şişme, kaşıntı ya da yanma olabilir. Bunların hepsi geçici olup, kaygılanılacak bir durum söz konusu değildir. İşlemden 1-2 dakika veya en fazla 3-5 gün içinde kendiliğinden geçecektir.

Kollajen aşısı, derinin parlaklık, elastikiyet, kırışıklık ve yeniden yapılanmasını sağlaması açısından çok tercih edilen bir uygulamadır. Bilindiği gibi kollajen cilde sağlamlık ve esneklik kazandıran temel yapı taşıdır. Cilt altına verildiğinde, fibroblastlar uyarılarak yeni kollajen üretiminin sağlanmasını tetikler. Fibroblastların uyarılması, hyalüronik asit üretiminin de artışını sağlar. Böylece cilt yeniden yapılanmaya başlayarak, parlaklık, gençlik, elastikiyet ve kırışıklıkların da azalması sağlanır. Yaşlanmaya bağlı belirtilere karşı son derece etkili bir yöntemdir. Kısacası cilt ve altı onarılarak, yenilenir ve doğal görünümüne döndürülür. Bu aşının avantajları, uzun süreli etkiye sahip olması, sonuçlarının ve kullanımının güvenli olmasıdır. Ayrıca diğer uygulamalara kıyasla hem düşük maliyetli hem de daha kolay bir uygulamadır.

Bizimle İletişime Geçin!

Randevu Al
Doku Medical Whatsapp