Ekibimiz
Hakkımızda
İletişim

Uyanıkken veya uyurken dişleri sıkma, özellikle konsantrasyon sırasında, öfke veya stres dönemlerinde yaygındır ve genellikle farkında olunmadan edinilen bir alışkanlıktır. Kişinin durumundan haberi olmasıyla birlikte, çeşitli tedavilerle bu davranış durdurulabilir veya azaltılabilir. Halk arasında daha çok diş sıkma ya da gıcırdatma olarak bilinen bruksizm, tedavi edilmeden bırakılmaması gereken bir ağız hastalığıdır.

Diş Gıcırdatma(Bruksizm) Nedir?

Diş gıcırdatma, ya da Bruksizm, insanların dişlerini gıcırdattığı veya sıktığında ortaya çıkan bir durumdur. Bu rahatsızlık bilinçsizce dişlerinizi sıkarak(uyanıkken) veya uyku sırasında (uyku bruksizmi) dişlerin sıkılmasıyla ortaya çıkabilir. Uyku sırasında dişlerini sıkan veya gıcırdatan insanların, horlama ve nefes darlığı (uyku apnesi) gibi diğer uyku bozukluklarına sahip olma olasılığı daha yüksektir. Diş gıcırdatma bazı insanlarda, çene bozukluklarına, baş ağrılarına, hasarlı dişlere ve diğer sorunlara yol açacak kadar sık ​​ve şiddetli olabilir.

Diş Gıcırdatmaya ne sebep olur?

Uyku bruksizminin kesin nedeni bilinmemektedir, ancak günlük stres, anksiyete, uyku apnesi, yüksek horlama, ağır alkol kullanımı, kafein, sigara içme ve bazı antidepresan ilaçlar gibi çeşitli faktörlerle ilişkili olduğu bulunmuştur. Bilimsel çalışmalar uyku sırasında diş gıcırdatma sorununun öncesinde beyin aktivitesinde ve kalp atış hızında bir artış olduğunu göstermiştir. Bu da, merkezi sinir sisteminin diş gıcırdatmada önemli bir rol oynayabileceğini düşündürmektedir.

Peki Diş Gıcırdatma Nasıl Tedavi Edilir?

Diş Gıcırdatma B0t0ksu

B0t0ks enjeksiyonu, Masseter kasına (çeneyi hareket ettiren büyük kas) enjekte edilerek, dişleri istemsizce gıcırdatmayı ve çenenin sıkılmasını engeller. Bu, kasları önemli ölçüde gevşetir ve gıcırdatma nedeniyle dişlerdeki aşınmayı ve yıpranmayı azaltır. Diş gıcırdatma nedeniyle oluşan baş ağrısı ortadan kaldırılır. Çiğneme veya yüz ifadeleri gibi mimiksel hareketler B0t0ks tarafından etkilenmez.

Diş Gıcırdatma B0t0ksu Acılı Bir Tedavi Midir?

Diş gıcırdatma B0t0ksu acısız bir işlem olmakla birlikte İşlem sonunda hasta günlük yaşamına kısa sürede dönebilir.

Sonuçlar Ne Zaman Görülür?

Diş Gıcırdatma tedavisinin sonuçları yaklaşık bir hafta sonra görülmeye başlar.

Herhangi bir yan etkisi var mıdır?

Hiçbir yan etkisi yoktur. Bazı durumlarda küçük morarmalar olabilir, ancak bu oldukça nadirdir ve genellikle makyajla kapatılabilecek düzeydedir.

Bizimle İletişime Geçin!

Randevu Al
Doku Medical Whatsapp