Ekibimiz
Hakkımızda
İletişim


Günümüzde pek çok kadın, genital bölgenin görünümünü iyileştirmek için estetik uygulamalardan yardım almaktadır. Vajinoplasti, labioplasti ve diğer genital estetik uygulamaların sayısı, son yıllarda önemli ölçüde artış göstermiştir. Geçtiğimiz yıllarda yapılan bir araştırmaya göre, son 5 yılda yapılan genital estetik operasyonların sayısı %49 oranında artış göstermiştir.

Genital estetik cerrahisi, jinekolojinin geniş uzmanlık alanında en yeni ve en hızlı gelişen alt uzmanlık alanıdır. Cerrahi; genital bölgenin estetik ya da işlevsel yönlerini değiştirmek için tasarlanan prosedürleri kapsamaktadır. Genital estetik kapsamında çok sayıda prosedür gerçekleştirilse de en sık uygulanan prosedürler; vajina daraltma, Labia minora küçültme, klitoral kapak küçültme ve vajinoplastiyi içermektedir.

İç Dudak (Labia minör) Sarkması Nelere Yol Açabilir?

Herkesin yüz özellikleri, vücut tipi ve ten rengi farklıdır. Vulva olarak bilinen kadın genital bölgesi de kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Vulva, dudakları içermektedir. Büyük dudaklar labia majora ve iç dudaklar labia minora olarak bilinmektedir.

Çoğu kadında, iç dudaklar simetrik değildir. Dolayısıyla, dudaklardan birinin daha büyük, daha kalın ya da diğerinden daha uzun olması alışılmadık bir durum değildir. Her iki durumda da tıbbi bir sorununuz olduğu anlamına gelmez.

Çoğu kadın, dudaklarının büyüklüğü ya da şekli nedeniyle herhangi bir problem yaşamamaktadır. Hafif bir dudak sarkması varsa, bunu fark etmeyebilirsiniz. Bununla birlikte, iç dudaklar dış dudaklardan daha hassastır. Bu nedenle, iç dudak sarkması durumunda ağrı ve giysilerde sıkışma bazı problemler ile karşılaşabilirsiniz.

İç Dudaklarda Yapısal Değişim Sebepleri Nelerdir?

Bacaklarınızdan biri, diğerinden daha uzun olabilir. Muhtemelen, genital bölgenizdeki iç ve dış dudaklarınız da bire bir aynı olmayacaktır. İç dudaklar için herhangi bir doğru boyut diye bir şey yoktur. İç dudaklardaki yapısal değişimin nedeni her zaman açık değildir. Nedenleri, aşağıdakileri içerebilir:

 • Genetik faktörler,
 • Ergenlik döneminde yaşanan değişimler,
 • Östrojen artışı,
 • Hamilelik sırasında genital bölgeye kan akışı basıncı arttırabilir ve bu da bölgede yapısal değişimlere neden olabilir,
 • Bazı vakalarda, bölgede enfeksiyon ya da travmaya bağlı olarak iç dudak sarkması gelişebilir.

Vajina Daraltma (Vajinoplasti)

Vajinoplasti, vajina bölgesindeki gevşemeleri gideren cerrahi bir işlemdir. Vajinayı ve onu çevreleyen kasları ve yumuşak dokuları sıkılaştırır.

Doğumdan sonra vajinada genişleme ve gevşeme meydana gelebilmektedir. Bu durum doğal olarak vajina da fonksiyon bozukluğuna neden olmaktadır. Vajina daraltma operasyonu, bu durumdan şikayetçi olan kadınların hem işlevsel hem de estetik olarak iyileştirme amacı ile en sık başvurmuş olduğu operasyonların başında gelmektedir.

Vajina daraltma cerrahisinin en yaygın riskleri; kanama, enfeksiyon ve yara izi içerebilir ancak bunlar çok sık görülmez. Cerrahi işlem sırasında kanama kontrol altına alınır, durdurulur ve enfeksiyon oluşumunu önlemek için antibiyotik verilir. Vajinoplasti sırasında, yara izi nadir olarak görülür.

Vajinoplasti Sonrası İyileşme Dönemi

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi, iyileşme sürecini hızlandırmak için tedavi sonrasında bazı kurallara uymanız istenecektir. Hastalara, ağır eşyaları kaldırmamaları önerilir. İyileşme döneminde, havuza girmemeniz ve küvette banyo yapmaktan kaçınmanız istenir. Ameliyattan 6 hafta sonra normal aktivitelerinize geri dönebilirsiniz. Ayrıca, doktorunuzun verdiği ilaçları kullanmayı da unutmayın.

Genital Estetik Operasyonu Size Ne Kazandıracak?

 • Genital estetik ameliyatları tamamen bireysel ihtiyaçlara dayanır ve bunun için farklı seçenekler vardır.
 • Estetik uygulamalar, vajina bölgesine sıkılığı ve işlevselliği geri kazandırır.
 • Operasyon bittiğinde ve tamamen iyileştiyseniz, genel olarak etkili bir gelişim yaşamanız gerekir.
 • Tedavi edilen alanın genel görünümü, görsel olarak iyileşir.
 • Bu operasyonlar, idrar kaçırma gibi mevcut tıbbi durumların iyileşmesine de yardımcı olmaktadır.
 • Genital olarak gençleşme, vajinal problemlerinizin bir sonucu olarak kaybettiğiniz güveni size geri kazandırabilir.
 • Genital estetik sonrası güvenin artması; kişisel olarak daha iyi bir yaşam kalitesi ve benlik saygısının artmasını sağlar.

Bizimle İletişime Geçin!

Randevu Al
Doku Medical Whatsapp