Ekibimiz
Hakkımızda
İletişim

Göz kapağı estetiği; bazı insanlarda daha genç ve canlı görünmek için aşırı göz kapağı derisinin cerrahi olarak çıkarılmasıdır. İşlem; bölgedeki fazla deriyi, gevşemiş kasları, bazen de alt ve üst göz kapaklarındaki fazla yağları (torbaları) azaltabilir.

Göz kapağı estetiği, genellikle göz kapağının kenarlarındaki deri sarkmasını düzeltmek ve yanlardaki düzleşmeyi yükseltmek için uygulanan bir prosedürdür.

Uygulama, kaş ve yanaklar ile doğrudan estetik bir ilişki ile, yüzün gençleştirilmesinde hayati bir rol oynamaktadır. Üst ve alt göz kapaklara yapılacak estetik uygulama, fazla deri ya da yağın alınmasında da etkilidir. Prosedür öncesi fiziki muayenede; kaş ve göz kapağının pozisyonu ve yanaklara orantısı dikkate alınmalıdır.

Göz Kapağı Estetiği Kimler İçin Uygundur?

Göz kapağı estetiği için uygun bir aday olup olmadığınızdan emin değilseniz, bir estetik ve plastik cerrahi doktorundan randevu alın ve göz kapağınız ile ilgili herhangi tıbbi bir sorun olup olmadığını öğrenin. Prosedürün gerçekleştirilmesini engelleyen herhangi tıbbi bir nedeniniz yoksa, estetik cerrahi uzmanınız ile kozmetik göz kapağı estetiği ile ilgili endişeleriniz hakkında konuşabilirsiniz.

Göz kapağı estetiği; normal yaşlanma sürecine bağlı olarak, göz çevresindeki aşırı sarkma nedeniyle düşünülebilir. Ayrıca; göz alerjileri ya da ödeme bağlı olarak gelişen sarkmalar nedeniyle de göz kapağı estetiği yaptırılabilir.

Kozmetik nedenlerle bu operasyon ile ilgileniyorsanız, beklentilerinizi gerçekçi tutmanız önemlidir. Estetik uygulamalar, bazen görünümü çarpıcı bir şekilde iyileştiriyor olsa da bir gençlik iksiri değildir.

Operasyon sonrasında da yaşlanma süreci devam edecek ve diğer tüm estetik operasyonlarda olduğu gibi, bir göz kapağı estetiğinden kaynaklanan genç görünümünüz sonsuza kadar devam etmeyecektir. Ve ilerleyen zamanlarda, prosedürü tekrarlamayı düşünebilirsiniz. Bununla birlikte, sağlığınıza ve diğer faktörlere bağlı olarak, bir göz kapağı estetiğinin etkisi 10 yıla kadar sürebilir.

Doktorunuz ayrıca; göz kuruluğu, tiroit hastalığı ya da şeker hastalığı gibi olası cerrahi risk faktörlerini de değerlendirecektir. Herhangi bir sağlık probleminin şiddeti ve sayısı, göz kapağı estetiği için uygun bir aday olmamanıza neden olabilir. Sigara içiyorsanız, cerrahi komplikasyon riski artmaktadır, çünkü sigara içenlerde yaralar, daha yavaş iyileşmektedir. Bazı guatrlı hastalarda gözün daha dışa çıkıntılı durması ameliyatı zorlaştırabilir veya engelleyebilir.

Göz Kapağı Estetiğine Hazırlık

Göz kapağı estetik için lokal ya da genel anestezinin uygulanacağına işlem öncesinde karar verilmesi gerekir. Genellikle, estetik göz kapağı işlemlerinde lokal anestezi yeterli olmaktadır. Hastanın çok fazla stresi veya başka psikolojik etkenler baskın ise damar yolundan (intravenöz) anestezi ile destekli olarak da rahatlıkla yapılabilir. Lokal anestezi uygulanacaksa; işlem sırasında uyanık kalırsınız, ancak göz kapağı derisi ve çevresindeki alan çok ince bir iğne ile uyuşturulacaktır. Bu işlem göz kaslarınıza ve sinirlerinize herhangi bir zarar vermez.

Uygulanacak işlem daha karmaşıksa ya da aynı anda başka prosedürler de gerçekleştirilecekse, işlem sırasında genel anestezi gerekebilir. Eğer genel anestezi gerekiyorsa, ameliyattan sonra 20 dakika ile 120 dakika kadar sürecek bir anestezi uygulanacaktır. Estetik operasyon gününden önce ve özellikle genel anestezi uygulanacaksa, aşağıdakilere dikkat etmeniz istenebilir:

  • Eğer doktorunuz önerirse, kanama riskinizi arttıracak ya da kan pıhtılaşmasını önleyecek herhangi bir ilaç almayın. Bu ilaçlar, aspirin ve kan sulandırıcı etkili ağrı kesicileri içermektedir. Operasyon sırasında fazla kanama riskini azaltmak için, bu ilaçların alımını 1-2 hafta önce durdurmalısınız.
  • Ameliyattan önceki akşam, çorba gibi hafif bir yemek tercih edin. Gece yarısından sonra herhangi bir şey yemeyin ya da içmeyin.
  • Operasyon sabahı, almanız gereken temel bir ilaç varsa, bir yudum su ile bu ilaçları alabilirsiniz.
  • Ameliyat günü, herhangi bir makyaj uygulaması yapmayın.

Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Göz kapağı estetiği, sadece alt veya üst göz kapağına ya da her ikisine aynı anda yapılabilir. Operasyon sırasında; göz kapağının doğal kıvrımlarında, üst göz kapağının kıvrımında, alt göz kapağında ise kirpiklerin hemen 5 mm altında yatay kesiler yapılır. Bu şekilde, kesiler iyileştikten sonra, izlerin fark edilmesi oldukça zor olacaktır. Göz kapağı estetiği sırasında doktorunuz, fazla deri ve yağ dokularının çıkarılması gereken yerleri belirlemek için kesi yapılacak yerlerde deri kalemi ile işaretlemeler yapar. İşlem sırasında, alttaki dış göz kasında sarkmalar varsa bazı kaslardan ince dilimler çıkarılabilir.

Göz kuruluğu olan hastalarda, çoğu zaman problemin artmasını önlemek için daha az doku alınması gerekir ve bu da semptomların kötüleşmesine neden olabilir. Doktorunuz ayrıca, göz kapağı bölgesinde kalan kırışıklıkları yumuşatmak için CO2 lazer kullanabilir. Kaşların da düşmesi durumunda, kaşları kaldırmak için de bir prosedür uygun olabilir. Kaş kaldırma adı verilen bu uygulama, kaşın içine kesi yapmak ve kaşları kaldırmak için cildi sıkılaştırmaktadır. Kaş kaldırma yöntemlerinden birisi de kaşları saçlı deri içindeki küçük deliklerden kaşa ilerletilen iplerle yukarı asmaktır. Bu ipler cerrahi ipler olabileceği gibi özel yapım konili veya tırtıklı ipler de olabilir. Bu ek kaş kaldırma işlemleri de lokal anestezi altında yapılabilir.

Bizimle İletişime Geçin!

Randevu Al
Doku Medical Whatsapp