Ekibimiz
Hakkımızda
İletişim

Yaşlanmanın en önemli belirtilerinden biri yüzde oluşan sarkmalardır. Yaş aldıkça kemik doku, kaslar, yağ katmanları ve bu yapılara eşlik eden derideki sarkma sorununu günümüzde cerrahi olmayan tekniklerle gidermenin önemli bir yolu da İple Yüz Askılama yöntemidir.

Tedavi Özeti

Seans Sayısı 1
Operasyon Süresi 60 Dakika
Sonuçların Kalıcılığı 2 Yıl
Hastanede Yatış Yok
Hassasiyet Süreci 1 Hafta
İşe Dönme Süresi Hemen
Anestezi Krem ile Anestezi
Mevsim 4 Mevsim

İple yüz askılama işlemi yaşlanmanın erken bulgularını gidermek ve daha genç görünmenin sağlanmasında önemli bir cerrahi dışı teknik olarak yıllardır başarıyla uygulanan, ileri teknolojinin estetikle harmanlanması sonucunda ortaya çıkmış bir yöntemdir.

İple Yüz Askılama nedir?

İple yüz askılama yaşlanmanın erken belirtilerini gidermek için geliştirilmiş minimal düzeyde girişim gerektiren bir uygulamadır. İple yüz askılama işlemi cerrahi operasyon gerektirmez, kılçıklı ipler kullanılarak sarkan bölgelerin askıya alınması şeklinde yapılan bir cilt germe yöntemi olarak tanımlanabilir.

Son yıllarda tüm dünyada yaygın olarak kullanılan bu yöntem yüz, boyun ve vücutta çeşitli alanlarda uygulanabilmektedir. İple askılama özellikle sarkık görünüme sahip yanak ve çene görüntüsünün düzeltilmesinde sıklıkla tercih edilen kolay ve güvenli bir yöntemdir.

İple Yüz Askılama nasıl uygulanır?

İple yüz askılama uygulamasında genel anesteziye gerek duyulmaz, lokal anestezi ile yapılmaktadır. Uygulama yapılacak bölgeler (yüzdeki sarkma alanları) belirlenir ve işaretlenir. İşaretlenen bölgeler uyuşturulur. Deri altına askılama yapılacak ipler ince iğneler yardımıyla bu alanlara yerleştirilir. Daha sonra sarkmaların düzeyi göz önüne alınarak gerektiği kadar gerilerek yüz son durumuna getirilir. Bu sayede sarkmalardan eser kalmaz ve yüze gençleştirilmiş bir görünüm verilmiş olur.

Uygulama Aşamaları

Öncelikle deri ve alttaki destek dokuların yapısı gerekli olan işlem için ön analiz yapılır. İşaretlemeler yapıldıktan sonra lokal anestezi ile iplerin giriş ve çıkış alanları uyuşturulur. Gerekli sterilizasyon şartları sağlandıktan sonra iğneler yardımıyla ipler deri altında hedeflenen alanlara yerleştirilir. Ardından uygulama yapılan kişi dik oturtularak yüzdeki gerekli lifting işlemi yapılır. Asimetri varsa düzeltilir ve iplerin fazlalıkları alınarak yüz temizlenir ve giriş- çıkış noktaları bantla kapatılır.

İple Yüz Askılama kimlere uygulanabilir?

İple Yüz Askılama tedavisinde 30-60 yaş aralığında cilt kalitesi iyi olan, sağlıklı kişiler ideal adaylardır. Yüzde sarkma bulguları başlamış ama çok ileri düzeyde olmayan vakalar bu tedavi için tercih edilir. Daha ileri düzeydeki sarkmalarda cerrahi yüz germe teknikleri düşünülmelidir. Hafif bir sarkmada iple askılama kozmetik olarak yeterli bir düzelme sağlarken, yüzdeki sarkıklar çok ileri düzeyde ise Yüz Boyun Germe estetiği seçenekler arasına alınmalıdır. Bu işlem, yüzün orta ve alt bölgelerine odaklanarak yüzdeki sarkıkları yok etmek için sıkça kullanılan bir yöntemdir.

İple Yüz Askılama kimlere uygulanamaz?

 • Hamile olanlar
 • Kollajen doku hastalığı olanlar
 • Kan sulandırıcı ilaç ve vitamin kullananlar ( Aspirin, E-vitamini, ginko biloba, balık yağı, antikoagulan ilaç alımı)
 • Deri destek dokusu yetersiz ya da aşırı kalın olanlar
 • Kontrolsüz diyabet hastaları

İple Yüz Askılama Tedavisinin Uygulama Alanları

 • Kaşların askılanması
 • Elmacık kemiği
 • Nasolabial katlantı
 • Marionet çizgileri
 • Çene bölgesi
 • Çene altı bölgeleri
 • Ayrı ayrı ya da bir bütünsellik içinde ihtiyaç halindeki tüm alanlar

İple Yüz Askılama Tedavisinde Kullanılan İplerin Kalıcılığı

İple askılama yönteminde temel olarak iki ayrı ip seçeneği sunuyoruz;

 • Eriyebilen Silhouette Soft
 • Erimeyen Elastik Spring Thread

Bu yöntemlerden birincisinde (Eriyebilen Silhouette Soft) kalıcılık, erime olması nedeniyle derinin kalitesine ve yaşam tarzına bağlı olarak 18-24 ay arasında değişir. İkinci yöntemde ise (Erimeyen Elastik Spring Thread) erimez ve bu nedenle daha uzun etkilidir. 3-6 yıl arası kalıcı etkinliği vardır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

İple Yüz Askılama tedavisinde işlem süresi ne kadardır?

İple yüz askılama işleminde tedavinin tamamı işlem bölgesine göre değişiklik gösterir. Genelde 1-1.5 saat aralığında tamamlanır.

İple Yüz Askılama işlemi sırasında ve sonrasında ağrı veya acı hissedilir mi?

İple Yüz Askılama işlemi lokal anestezi altında yapıldığı için tedavi sırasında herhangi bir acı veya ağrı hissedilmez.

İple Yüz Askılama tedavisinin kalıcılığı ne kadar sürer?

Etkisinin 2 yıl kadar devam ettiği bildirilmektedir. Gerektiğinde uygulama tekrarlanabilir.

İple Yüz Askılama uygulamasının yan etkileri nelerdir ?

Minimal girişimsel bir uygulama olmasına rağmen nadir olarak bazı yan etkiler görülebilir;

 • Uygulama alanında kızarıklık: Geçicidir, birkaç saatte düzelir.
 • Deri altı kanamalar: İğne ile yapılan her uygulamada olduğu gibi kanamalar olabilir. Bu nedenle kısa sürede düzelen küçük morarmalar görülebilir.
 • Ağrı: İşlem sırasında ağrı minimaldir. İşlem sonrası ise ağrı kesicilerin kullanılması istenebilir.
 • Şişkinlik: Geçicidir. Verilen anestezik maddeler ve işleme bağlı olarak 24-48 saat süren şişlikler görülebilir.
 • Deride katlanma: Deri altı dokuların iple askıya alınmasına genişlemiş deri daha yavaş eşlik eder. Bu nedenle geçici olarak deride katlantılar görülebilir. Genelde 3-7 günde düzelir. Bazı vakalarda bu süreç 10-12 güne kadar uzayabilir.

İple Yüz Askılama uygulaması sonrasında yapılması gerekenler nelerdir?

Bazı hastalarda oluşabilen küçük morluklar dışında beklenen bir komplikasyonu yoktur. İşlemden sonra hasta günlük yaşantısına geri dönebilir ve makyaj yapabilir. Sonrasında birkaç hafta travmadan korunması, ovuşturma-masaj ve yüzüstü yatmaktan kaçınılması önerilmektedir.

İple Yüz Askılama işlemi hakkında bilinmesi gerekenler :

 • Tedavi sırasında cilt altına yerleştirilen ipler sayesinde birkaç hafta içinde kollajen üretimi tetiklenir ve cilt kendini yenilemeye başlar. Bu yenilenme süreciyle birlikte kırışıklıklar azalır, cilt elastikiyeti artar ve sarkan bölgelerde toparlanma sağlanır.
 • İple yüz askılama işlemi hem kadın hem de erkek hastalara uygulanabilir.
 • Botoks, dolgu gibi diğer estetik işlemlerle kombine edilebilir.

Bizimle İletişime Geçin!

Randevu Al
Doku Medical Whatsapp