Ekibimiz
Hakkımızda
İletişim


Kusursuz görünme arzusu ve estetik denince akla ilk gelen kadınlar olsa da günümüzde estetik operasyonları tercih edenlerin erkeklerin sayısı giderek artmaktadır. Erkeklerde en çok tercih edilen estetik uygulamalardan birincisi göğüste kadına benzer meme büyümelerini (jinekomasti) düzeltmek için gerçekleştirilen meme estetiğidir.

Kilo almak, hormonal dengesizlikler ya da genetik gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak görülen meme büyümesi, erkeklerde özgüven eksikliği ve benlik saygısının azalması gibi durumlara neden olabilir ve kişinin çevresiyle kurduğu sosyal ilişkileri de olumsuz etkileyebilir. Meme dokusu büyüyen bir erkek, yaz aylarında havuz ve denize girmekten çekinebilir ve cinsel hayatı da olumsuz etkilenebilir. Neyse ki, erkeklerde de meme büyümesi için estetik çözüm ve cerrahi operasyon seçenekleri bulunmaktadır.

Jinekomasti Nedir?

Jinekomasti, erkeklerde meme dokusunun iyi huylu büyümesidir. Bu durum, klinik olarak, meme uçlarından derine doğru ve çevresine yayılan sert bir kütlenin varlığı ile tanımlanmaktadır. Jinekomasti, erkeklerde memelerden birini ya da her ikisini birlikte etkileyebilir. Genellikle, endokrin sistemindeki bir bozukluktan kaynaklanan meme büyümesi, östrojen artışı ile daha fazla artmaktadır; ancak, meme dokusundaki artış genellikle kanserli değildir.

Erkeklerde Meme Büyümesi Neden Olur?

Ergenlik dönemi ile birlikte, erkeklerde de meme dokusunda gelişim gerçekleşir. Bu nedenle, ergenlik çağında erkeklerde geçici jinekomasti görülmektedir. Ergenlik döneminde gerçekleşen hormonal değişiklikler ve erkeklik hormonu üretiminin östrojen üretiminden daha az olması, erkeklerde meme büyümesinin nedenleridir.

  • Östrojen hormonun erkeklik hormonundan daha fazla olması,
  • Östrojen hormonunun büyüme hormonu gibi davranması, erkeklerde meme büyümesine neden olur,
  • Jinekomasti problemi olan erkeklerin %10 ile %25’i uyuşturucu madde kullanmaktadır. Bu nedenle, bu durum farklı nedenlere bağlı olarak da görülebilir,
  • Böbrek hastaları ve karaciğer sorunlarından muzdarip olan kişilerde görülebilir,
  • Meme dokusunu büyütebilecek bazı ilaçlar vardır. HIV ilaçları, ülser ilaçları ve bazı antifungal ilaçlar, erkeklerde jinekomastiye neden olabilir,
  • Bazen, jinekomasti genetik olabilir; ancak bu gibi durumlar oldukça nadirdir.

Jinekomasti Tedavisi

Erkeklerde meme büyümesi probleminin tedavisi sürecinde, ilk olarak doktor, hastanın sağlık geçmişini öğrenecek ve fiziksel muayene yapacaktır. Bu değerlendirmelerde; meme dokusu, penis büyüklüğü, testis gelişimi ve kitlelerin değerlendirmeleri yapılacaktır. Ayrıca, kasık kılları ve koltuk altı kıllarının varlığı da doktorunuz tarafından incelenecektir. Bunlara ek olarak; kişide karaciğer hastalığı ya da böbrek hastalığı ve kullanılan ilaçlar ile ilgili de testler yapılacaktır.

Jinekomasti tedavisi için çeşitli tedavi seçenekler bulunmaktadır. Meme dokusunda küçük bir genişleme varsa, bu durum ilaç ile kontrol altına alınabilir. Kronik meme büyümesi durumunda, ameliyat ile tedavi gerekebilir. Bu durumda, genişleyen meme dokusunun cerrahi olarak çıkarılacaktır.

Jinekomasti Ameliyatı

Erkeklerde meme, meme başı altında yer alan az miktarda erkek meme dokusu yanı sıra yumuşak olan yağlı bir dokudan oluşur. Yağlı dokunun oranı, kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Jinekomasti problemi olan bir erkeğin her iki memesinde de normalden fazla bir genişleme olabilir. Bu genişleme sadece yağlanma veya meme dokusu büyümesi ya da her ikisine de bağlı olabilir.

Erken evredeki Jinekomasti durumunda, liposuction ameliyatı aşırı yağ dokusunun giderilmesini sağlayabilir. Bu operasyon sırasında, 3-4 mm’lik bir kesik yapılır ve buradan yağ dokusuna yerleştirilen metal ince borularla fazla yağ dokusu çekilebilir. Ayrıca, fazla meme bezi dokusunun çıkarılması için bölgedeki dokunun kesilmesi anlamına gelen eksizyon işlemi uygulanabilir. Bu işlem, normal şartlarda meme ucunun etrafında kalıcı olmayan bir ufak iz bırakmaktadır.

Doku ve deride büyük bir azalma gerekmesi durumunda, izler daha büyük olacaktır. Bazı durumlarda, eksizyon ve liposuction işlemleri birlikte uygulanabilir. Jinekomasti ameliyatı sonrasında, memelerde morluk ve şişlikler olabilir. Genellikle, şişliklerin azalmasına yardımcı olmak için, doktorunuz 2-6 hafta boyunca özel bir giysi giymenizi önerecektir.

Ameliyat sonrasında hastanın normal rutinine dönmesi, ortalama 6 hafta sürmektedir. Ayrıca, jinekomasti ameliyatı sonrasında, cerrahi işleme bağlı gelişen komplikasyonlar oldukça nadirdir. Bazen; göğüs dokusu yeteri kadar çıkarılamayabilir, göğüs kontüründe bozulmalar olabilir. Bu gibi durumlarda, işlemin tekrarlanması ve yeni bir işlemin gerçekleşmesi gerekebilir. Jinekomasti tedavisinde “liposuction” kullanılmışsa derinin tam biçim alması en az 6 ay sürebilir.

Bizimle İletişime Geçin!

Randevu Al
Doku Medical Whatsapp