Ekibimiz
Hakkımızda
İletişim

Karın germe ameliyatı, karın bölgesindeki aşırı yağ ve derinin çıkarıldığı; zaman içinde zayıflamış olan karın kaslarının onarıldığı ve orta hatta takviye edildiği böylece hastanın daha pürüzsüz ve daha düzgün bir karın bölgesine sahip olduğu cerrahi bir işlemdir. Kadınlar arasında, özellikle hamilelik sonrasında karın germe ameliyatı ve diğer karın ile bel şekillendirme işlemleri oldukça popülerdir. Günümüzde, karın germe ameliyatları için başvuran erkeklerin sayısı giderek artmaktadır.

Karın germe estetiğinde, prosedür tamamlandıktan sonra uzun süreli olarak kalıcı sonuçlar elde edilir. Ameliyat sonucu uzun yıllar sürmekle birlikte, hızlı kilo alıp vermeler ve yeterince spor yapmamak karın bölgesini de olumsuz etkileyebilir. Hamile kalmak, bir karın germe ameliyatının sonuçlarını etkileyebilir. Dolayısıyla, yakın bir zamanda çocuk sahibi olmayı düşünüyorsanız, ameliyatı ertelemek daha iyi bir fikir olacaktır. Çalışmalara göre, karın germe ameliyatı sonrasında 6 aydan itibaren hamile kalan ve başarıyla doğum yapan hastalar vardır.

Bir karın germe operasyonu, diyet ve egzersiz ile gitmeyen yağ fazlalıklarını tedavi etmek için genellikle “liposuction” ile birlikte uygulanmaktadır.

Karın Germe Ne Zaman Gereklidir?

Birçok insan; daha düz bir karın hedefine ulaşmak için, spor salonlarında bolca vakit geçirmektedir. Buna rağmen, en yoğun diyet, egzersiz ve sporla yapılsa bile “daha düz bir karın” hedefini gerçekleştirmeniz mümkün olmayabilir. Normal vücut ağırlığında olan en aktif kişilerde bile sarkmış, göbekli ve çıkıntılı bir karın oluşabilir. Bunun en yaygın nedenleri arasında:

  • İlerleyen yaş,
  • Sık kilo alıp verme,
  • Genetik,
  • Önceki ameliyatlar,
  • Hamilelik,
  • Ciltte elastikiyet kaybı yaşayan kişiler, estetik karın germe ameliyatlarına başvurmaktadır.

Karın Germe Çeşitleri Var Mıdır?

Karın germe ameliyatları 2 tiptir: Tam karın germe ve mini karın germe

Tam Karın Germe:

Tam karın germe ameliyatları; ciddi deri gevşekliği, aşırı yağlanma ve karın kası ayrılması olan hastalar için en sık uygulanan işlemdir. Bu ameliyatlar, genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir ve hastaların ortalama 2-3 gün hastanede kalmalarını gerektirmektedir. Göbek çevresinde bir kesi yapılarak göbek korunur; altta uzun ve yatay bir kesi yapılarak sarkmış olan fazla deri ve yağ alınır. Karın duvarında bir fıtık yoksa iç organlarla ilgisi yoktur. Göbek üstünde ve altında karın kasları karşılıklı olarak korse gibi sıkılanır. Bu operasyonlar, uzun bir yatay kesi izi bıraksa da karın şeklindeki en büyük düzelme bu ameliyat ile sağlanmaktadır.

Mini Karın Germe:

Mini karın germe, sadece göbek altında az miktarda deri sarkması olan hastalar için daha uygundur. Bu operasyonda da genel anestezi gerekmektedir. Ameliyat sırasında; alt karın bölgesinden deri ve yağ alınarak yatay bir dikiş bırakılır. Mini karın germe, tam karın germe operasyonlarından daha küçük bir etki vermektedir. Hastanede kalış ve anestezi daha kısadır.

Karın Germe ve Liposuction Birlikte Yapılabilir Mi?

Bazen, karın germe ameliyatı ile birlikte liposuction yapılabilir. Bununla birlikte; elastik deriye sahip ve temel sorunu bölgesel yağ fazlalığı olan genç hastalar için karın germe yerine liposuction uygun hastalarda önerilmektedir. İşlem sırasında birkaç mm uzunlukta küçük kesiler yapılır, fazla yağ çıkarılır ve kesiler kapatılır. Liposuction ile bir dereceye kadar deri sıkılaşması görülebilir; ancak sonuçları her zaman öngörülebilir değildir. Tek başına yapılacak liposuction, karın germeden daha az etkiye sahip olacaktır. Deriden ziyade deri altı yağ dokusuna yönelik bir işlemdir.

Kimler Karın Germe Estetiği Yaptırabilir?

Karın germe ameliyatı için en uygun adaylar; nispeten iyi durumda olan ancak diyet ya da egzersize cevap vermeyen, gevşek bir karın cildinden rahatsız olan kadın ve erkeklerdir. Ameliyat; çok kilo alıp vermiş olan, hamilelikleri çok kilolu geçmiş olan, özellikle ikiz ve çok sayıda gebelik nedeniyle karın kasları zayıflayan ve cildi normale dönebilecek noktadan uzakta olan kadınlar için faydalıdır.

Bu ameliyat, obezite ile ortaya çıkan elastikiyet kaybını da iyileştirebilir. Fazla kilo vermeyi planlıyorsanız, ameliyatı ertelemelisiniz. İdeal kilonuza erişince ameliyatınız daha kolaylaşır. Ayrıca, yakın bir gelecekte hamile kalmayı planlayan kadınlar da bu ameliyat için beklemelidir; çünkü, ameliyat sırasında sıkılan dikey kaslar, hamilelik döneminde tekrar ayrılabilir.

Karın Germe Ameliyatı Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Doktorunuz; yeme- içme, sigara içme, belirli vitamin ve ilaçların alınması ya da bunlardan kaçınılması konuları da dahil olmak üzere, ameliyata nasıl hazırlanmanız gerektiği konusunda size bilgi verecektir.

Sigara kullanıyorsanız; ameliyattan en az 1-2 hafta önce bırakmalı ve ameliyattan en az iki hafta sonrasına kadar içmemelisiniz.

Çok aşırı kilolu olan hastalarda ameliyat daha risklidir. Vücut kitle indeksi karar vermede önemlidir. Şeker hastalığı olanlarda kontrolsüz şeker ve kilo risklidir.

Operasyon öncesinde; özellikle karın bölgesinin, aşırı güneşe maruz kalmasını engelleyin ve iyileşme yeteneğini engelleyebileceğinden, sıkı bir diyet yapmaktan kaçınmalısınız.

Soğuk algınlığınız varsa ya da enfeksiyon geçiriyorsanız, muhtemelen ameliyatınız ertelenecektir. Operasyon sonrasında, sizi eve götürmesi için yanınıza birini ayarlamalı ve gerekirse, hastaneden ayrıldıktan 1-2 gün sonra size yardım etmesini istemelisiniz.

Ameliyat Sonrası

Ameliyattan sonra ilk birkaç gün boyunca, karın bölgesi muhtemelen şiş olacaktır. Bu süreçte, muhtemelen ilaçlarla kontrol edilebilecek bir ağrı ve rahatsızlık hissedebilirsiniz. Ameliyatın derecesine bağlı olarak; birkaç saat içinde hastaneden ayrılabilir ya da 2-3 gün hastanede kalmanız gerekebilir. Genellikle ameliyatta içeride kan veya serum sıvısı birikmesini engellemek için dren adı verilen dıştaki hazneye boşalan özel lastik ya da silikon borular içeriye konur. Drenler, ameliyat sonrası süreçte 3-7 gün sonra alınır.

Doktorunuz, pansumanlar ile duş alma ve değiştirme konusunda size gerekli bilgiyi verecektir. İlk başlarda karnınızı germemek için dimdik duramıyor olsanız da en kısa sürede yürümeye başlamalısınız. Karnın alt kısmındaki uzun dikiş hattında az sayıda dış dikiş olabilir; diğer tüm dikişler kapalı dikişlerdir. Erimeyen dış dikişler ortalama 1 hafta içinde alınacaktır.

Bizimle İletişime Geçin!

Randevu Al
Doku Medical Whatsapp