Ekibimiz
Hakkımızda
İletişim

Kulak, kişinin görünmesini engelleyemediği birkaç bölgeden biridir. Bazen, uzun saçlarla kulaklarımızı gizleyebiliriz ancak bu sadece geçicidir. Özellikle kadınlar, düzenli olarak aksesuar kullanırlar. Bir kişi kulaklarının şeklinden ve açısından rahatsızlık duyabilir, bazen bu durumdan önemli ölçüde utanabilir ve özgüveni olumsuz etkilenebilir. Bu nedenle kulak estetiği, tüm dünyada giderek popülerleşen estetik uygulamalar arasına girmektedir.

Kulak estetiğine Tıp dünyasında “otoplasti” adı verilir. Kulakların şeklini, boyutunu, konumunu ya da oranını iyileştirmek için gerçekleştirilen plastik cerrahi ameliyatlarına verilen bu isim verilir. Kulak estetiği ile; doğuştan kulak yapısındaki bir kusur düzeltilebilir ya da kulakların aldığı darbelere bağlı olarak görülen şekil bozuklukları da tedavi edilebilir.

Kulak Estetiği Nedir? Ne İşe Yarar?

Kulak estetiği, diğer bir adıyla otoplasti; kulak ve yüz arasında bir denge ve orantı sağlarken, daha doğal bir şekil oluşmasına yardımcı olmaktadır. Kulaklardaki küçük deformelerin düzeltilmesi bile; hastanın benlik saygısının ve özgüveninin artmasına yardımcı olabilir. Şekilsiz ya da çıkıntılı kulaklar sizi rahatsız ediyorsa, kulak estetiği yaptırmayı düşünebilirsiniz.

Otoplasti ameliyatı; aşırı büyük kulakları, işitme kaybına bağlı olmadan, kulaklardan biri ya da her ikisinin öne çıkması ya da daha önce geçirilen kulak estetiğine bağlı memnuniyetsizliğin tedavisinde tercih edilmektedir.

Kimler Kulak Estetiği Yaptırabilir?

 • Kulak kıkırdağının düzeltilmesi gereken çocuklar,
 • İyileşmeyi bozabilecek hayatı tehdit eden bir hastalığa veya sağlık durumuna sahip olmayan sağlıklı kişiler,
 • Kepçe kulaklı kişiler,
 • Anormal geniş kulakları olanlar,
 • Kulak çıkıntısı olanlar

Kulak cerrahisi, son derece bireysel bir prosedürdür. Bu nedenle, kulak estetiği yaptırma kararı alırken, bu kararı kendiniz almalı; başkaları için yaptırmamalı ya da herhangi bir ideal görünümü denemeye çalışmamalısınız.

Kulak şeklinizde bozukluk olması durumunda ya da çocuğunuzun kulaklarında çıkıntılar varsa, kulak cerrahisi bir seçenek olabilir. Otoplasti adı verilen kulak estetiği, özellikle 4 ile 14 yaş aralığındaki çocuklarda gerçekleştirilmektedir. Kulaklarda bir değişiklik yapılması için hiçbir zaman geç değildir ve yetişkinlerde de kulak estetiği yapılabilir.

Kulak Estetiğine Hazırlık

Estetik yaptırmanızı gerektiren kulak şekil bozukluğuna ve yapılacak kulak ameliyatının ne kadar karmaşık olduğuna bağlı olarak ameliyat ortalama olarak 2-3 saat sürmektedir. İhtiyaç duyduğunuz prosedür çok karmaşık ise, ameliyat üç saatin üzerinde de sürebilir.

Eğer yetişkinseniz, doktorunuz muhtemelen lokal anestezi altında işlem yapmayı tercih edecektir. Yaşı küçük çocuk hastalarda kulak ameliyatları için genel anestezi verilebilir. Genel anestezi alan kişiler, ameliyattan önceki gece herhangi bir şey yiyip içemezler. Ameliyattan bir önceki gece yenilen son yemek mutlaka hafif olmalıdır. Kulak estetiği operasyonlarının büyük bir bölümü; estetik merkezlerinde yapılmaktadır. Ameliyata giderken, rahat ve bol kıyafetler tercih edin ve yakalı gömlekler giymekten kaçınmalısınız.

Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci

Ameliyat sonrasında, en az bir hafta evde kalmanız gerekmektedir. Çocuklar, en az bir hafta boyunca okula gitmemeliler. Ameliyat sonrasında, eve gönderilmeden önce, kafanız sarılacaktır. İyileşme sürecini sorunsuz atlatmanız için, doktorunuzun bandajın kaldığı süre ile ilgili talimatlara uymanız oldukça önemlidir. Ameliyattan sonra baş hafif yukarıda olmak üzere dinlenmeniz ve uyumanız önemlidir. Aralıklarla buz uygulamak gerekebilir. Her türlü aşırı efor ve temaslı sporlar 1-3 hafta yasaktır.

Bandajın en az üç gün boyunca kafanızda kalması gerekmektedir. Bandaj çıkarıldığında, doktorunuz size bir pansuman yapacaktır. Doğru iyileşmeyi sağlamak için, üç hafta boyunca pansumanın kalması gerekebilir. Ayrıca, alınması gereken dikişleriniz varsa, ameliyattan yaklaşık bir hafta sonra dikişler alınacaktır. Kulak biçimini korumak için en az bir ay tenisçi bandajı kullanmak gerekebilir. Bazen bu süre 1-3 aya uzayabilir.

Kulak Estetiği ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

 • Estetik ameliyat sonrasında, her iki kulağın arkasında kulak ile kafa arasındaki kıvrımda küçük bir iz kalacaktır,
 • Kulakların etrafında hafif morarma olabilir,
 • Kulaklarda ağrı, uyuşma ya da karıncalanma hissi görülebilir ama bu gibi belirtiler, zamanla kaybolur.
 • Ameliyat sonrasında; kulak kıkırdağı iltihabı, kulak derisinde pıhtı oluşumu ya da ameliyatın başarılı olmaması durumunda kulaklarda asimetri görülebilir.
 • Ayrıca; aşırı kanama, kesinin yapıldığı alanda enfeksiyon oluşumu oluşabilir.
 • Doktorunuz, bu risk ve komplikasyonların ne kadar olası olduğu ve görülmeleri durumunda nasıl tedavi edileceği hakkında sizi bilgilendirmelidir.

Bizimle İletişime Geçin!

Randevu Al
Doku Medical Whatsapp