Ekibimiz
Hakkımızda
İletişim

Özel cihazlar tarafından kalıcı ya da geçici boyaların cilt üzerine işlenmesi olarak bilinen dövmeler günümüzde kalıcı ve geri dönüşü olmayan deri lekeleri ya da sorunları olarak tanımlanmıyor. Çünkü lazer cerrahisindeki önemli teknolojik gelişmeler sayesinde dövmeler başarılı ve iz kalmayacak şekilde silinebiliyor.

Dövme Nedir?

Bağışıklık sistemimizin ana görevi vücudumuzu yabancı maddelerden korumaktır. Dövme işlemi farklı boyutlardaki renk pigmentlerinin, iğne yardımı ile derinin bir katmanına enjekte edilmesi esasına dayanır.

Bağışıklık sistemimiz dövme uygulaması başladığı andan itibaren vücuda giren bu yabancı maddelerden kurtulmak ister ve uygulama bölgesine akyuvarlar gönderir. Akyuvarlar yabancı maddeye saldırır. Bu saldırının amacı yabancı maddeleri sistemin dışına atmaktır ancak dövme yapılırken uygulanan boya pigmenti, akyuvarların işini yapmasını engelleyecek büyüklüktedir. Dövmeleri kalıcı kılan da bu pigment parçalarının bağışıklık sistemi tarafından yok edilemeyecek kadar büyük olmasıdır.

Lazerle Dövme Silme Uygulaması

Dövme silme tedavilerinde kullanılan lazerlerin ışınları derinin üst katmanına yani yüzeyine zarar vermeden deri içindeki renkli dövme pigmentine ulaşır. Dövme pigmenti lazer ışığını emer ve bu ışığın enerjisi sayesinde pigmentler çevre dokuya zarar vermeden küçük parçacıklara ayrışır. Bu küçük parçacıklar vücudun bağışıklık sistemi tarafından kolayca emilir ve yok olur.

Lazer tedavilerinin ana etki mekanizması, derideki boya maddesine özgün ve yoğun bir ışığı çok kısa zamanda uygulayarak hızlı ve anlık bir ısınma ile deri içinde daha küçük parçacıklara ayırmasıdır. Bu tedavilerde anlık ısı artışı doku içinde 1500°C düzeyindedir. Ancak bu ısıya rağmen cilt dokusunda oluşan hasar oldukça azdır. Çünkü ısı artışı kontrollüdür ve saniyenin milyarda dörtte üçü kadar kısa bir süre içerisinde olur. Bu nedenle lazerle dövme silme uygulaması hafif bir ağrı dışında herhangi bir yan etki yada sorun yaratmaz. Lazer tedavisinde çok küçük parçacıklara ayrılan boya maddesi vücudun savunma hücreleri tarafından hapsedilir ve deriden uzaklaştırılır. Bu süreç çok yavaş çalışır. Bu sebeple parçalanmış boyanın deriden uzaklaştırılabilmesi için seanslar arasında ortalama 6 hafta beklemek gerekir. Bu bekleme sürecinde aynı zamanda derinin içindeki boyanın parçalanması sırasında oluşan doku hasarı da onarılır.

Kalıcı dövmeleri silme işleminde genelde Q- switched YAG lazer tekniği kullanılır. İşlem öncesinde cilt anestezik kremler ile uyuşturulur ve işlem sırasında soğuk uygulama yapılarak ağrının etkisi azaltılır. Uygulanacak lazer tekniği dövmenin rengine ve yapısına uygun olarak dermatoloji uzmanı tarafından belirlenir.

Lazerle Dövme Silme İşlemi Öncesi Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

 • Solaryumdan işlem öncesi kaçınmamız gerekir.
 • İlaç kullanıyorsanız doktorunuza bunu bildirmeniz gerekmektedir.
 • Kan sulandırıcı ilaç kullanımı varsa 3 gün öncesinden kullanmayı bırakmalısınız.
 • Lazer silmede uygulanacak lazerle dövme silme tedavisi sonrasında ılık ya da sıcak banyo yapmak sakıncalı olur.
 • İkinci günde ise uygulanan bölgenin temizliğini yapabilirsiniz.
 • Deniz ve havuz 5 gün boyunca yasaktır.
 • Lazer uygulamasında olan güneşten sakınmak buradaki tedavi içinde geçerlidir.

Lazerle Dövme Silme İşlemi Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

 • Bir gün banyo ve sıcak su ile temas edilmemelidir.
 • İkinci gün ılık su, sabun veya temizleyici ile lif kullanmadan temizlik yapılabilir.
 • Beş gün havuza veya denize girilmemelidir.
 • En az iki hafta tedavi alanını güneş veya solaryum gibi yapay ışık kaynaklarından korumak gerekmektedir.
Lazerle Dövme Silme

SIK SORULAN SORULAR

Lazerle Dövme Silme işleminden sonra ağrı olur mu?

Lazerle dövme silme işleminden sonra genellikle belirli bir miktar ağrı olmaktadır. İşlem sonrası bazı anestezik krem ve ilaçların kullanılması ile ağrının azalması amaçlanır.

Lazerle Dövme Silme işlemi sosyal yaşamı etkiler mi?

Lazerle dövme silme işlemi sonrası kişi normal yaşamına dönebilir. Ancak dermatoloji uzmanlarımız işlemin ardından kendinizi güneş ve sıcak banyo gibi etkenlerden korumanızı önermektedir.

Lazerle Dövme Silme seansı ne kadar sürer?

Lazerle dövme silme işlemi 30 ila 60 dakika arasında değişmektedir.

Lazerle hangi renkler daha kolay silinir?

En kolay silinen renkler, siyah ve koyu laciverttir. Kırmızı, mor ve mavi gibi ara renkleri silmek mümkün, yeşil rengi silmek zordur.

Her Dövme silinebilir mi?

Çoğu dövme lazer tedavisi ile yok edilir ama bu kural her zaman geçerli değildir. Günümüzde dövme silme lazerleri çok ileri teknoloji ile üretilmektedir. Birçok ana rengi lazerle silmek mümkün olmakla birlikte mor, pembe, sarı renklerin bazı tonları ve ten rengi, beyaz renkli dövmeler maalesef lazer ile silinememektedir. Bu nedenle ileride dövme sildirmeyi düşünenlerin lazerle çıkması zor veya imkansız olan renkleri tercih etmemesi önerilmektedir.

Bizimle İletişime Geçin!

Randevu Al
Doku Medical Whatsapp