Ekibimiz
Hakkımızda
İletişim

Özellikle yüz ve bacaklarda damarların genişlemesi sorunu olarak ortaya çıkan varis, kılcal damar rahatsızlığı olarak bilinmektedir ve toplumda %15 oranında görülmektedir. Güneş ışınlarının etkisiyle daha belirin hale gelen ve cilt üzerinde kırmızı bir görünüme neden olan kılcal damarlar estetik olarak kişileri son derece rahatsız eder. Bu nedenle kılcal damar problemiyle karşı karşıya kalan bireyler çözüm arayışına girer.

Kılcal Damar Nedir?

Cildin yüzeye en yakın katmanında bulunan damarlara kılcal damar denir. Kılcal damarlar en üst katmanda yer aldığı için çeşitli faktörlerin de etkisiyle cilt yüzeyinde görünür bir hal alır. Kılcal damarlar vücudun her yerinde ortaya çıkabilir ancak sıklıkla yüz ve bacak bölgesinde belirdiği gözlemlenmiştir. Yüzde oluşan kılcal damar çatlamaları, damarlı görünümün yanı sıra kızarıklıklara da sebep olur. Bu çatlaklar ve kızarıklıklar kişilerin görünüşlerinden memnun olmamasını ve estetik kaygıları ortaya çıkarır. Bacaklarda görülen kılcal damarlar ise genellikle deformasyonlara bağlı olarak ortaya çıkar. Günün belirli bir kısmını ayakta geçirmek zorunda kalınan meslek gruplarında bacaklarda kılcal damar probleminin daha sık görüldüğü bilinmektedir.

Çevresel faktörler de kılcal damar problemine neden olabilmektedir. Uzun süre güneş ışınlarına maruz kalma, hormon tedavisi, doğum kontrol hapı kullanımı, kortizon kremler ve bazı iç hastalıklar da kılcal damar problemini tetiklemektedir. Bunların dışında kılcal damarlar yaşlanmaya ve genetik mirasa bağlı olarak genişleyebilmektedir.

Lazerle Kılcal Damar Tedavisi

Medikal estetik dünyasında bir çok problemin tedavisinde kullanılan lazerler, kılcal damarlar nedeniyle oluşan estetik bozuklukları da ortadan kaldırabilmektedir. Yüz ve vücudun birçok yerinde ortaya çıkan kılcal damar sorunları lazer ile konforlu bir biçimde tedavi edilmektedir. Uygulama hasta açısından oldukça rahat ve sorunsuz gerçekleşir. İşlem sonrasında kişi sosyal yaşantısına devam edebilir. Tedavi sürecinde anesteziye duyulmamaktadır çünkü bu işlem ağrı ya da acı hissi oluşmaz.

Tedavide bazı kılcal damarlar hemen işlem anında kaybolurken bazıları da renginin koyulaşmasına takiben 4 ve 8 hafta aralığında kaybolmaktadır. Genellikle lazerle kılcal damar tedavisi için 1 veya iki seans uygulama yeterlidir. Ancak tedavinin süresi ve seans sayısı varislerin durumuna ve cildin yapısına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Dermatoloji uzmanları tedavinin ardından cildin güneşten korunmasını tavsiye etmektedir.

Lazerle Kılcal Damar Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Kılcal damar genişlemesi olarak bilinen varis, fazla kilo, yoğun alkol kullanımız ve çeşitli hastalıklar dolayısıyla ortaya çıkabilir. Gebelik sonrasında da sıklıkla yaşanan varis problemi, cilt üzerinde belirgin bir görünüme sebep olduğu için özellikle kadınlarda etek giymekten çekinme gibi sosyal yaşamı etkileyen düşüncelere neden olabilmektedir. Çapı normalden çok daha büyük olan varisler Dopler tekniği ile USG sonucunda cerrahi işlemle tedavi edilebilmektedir. Ancak daha Daha çapta olan kılcal damarlarda cerrahi müdahaleye gerek duyulmaz ve lazer tedavisiyle problem çözülür.

Dermatoloji uzmanları ile yaptığı konsültasyon sonrasında kılcal damar problemi için bir tedavi protokolü belirlenir. Kılcal damarların şekline, rengine, cilt yapısına bağlı olarak dermatoloji uzmanı tarafından bir lazer ve bir lazer başlığı seçilir. Bu lazerler ve başlıklar kılcal damarların yapısına uygun olarak farklı özellikler içermektedir.

Lazerle Kılcal Damar Tedavisi Kimlere Uygulanabilir?

Kan damarları hastalığı veya kanama ya da skar problemleri olan kişiler haricinde isteyen herkes cinsiyet farketmeksizin lazerle kılcal damar tedavisi alabilir. Tedaviye başlamadan önce yapılan doktor muayenesinde kullanılacak lazer türünü belirlemek ve damarların varisli damar olup olmadığından emin olmak için doktorunuz tarafından bir cilt değerlendirmesi yapılır. Bu tedaviye uygunluğunuz konsültasyon sürecinde ortaya çıkacaktır.

Lazerle Temizlenebilir Kılcal Damarlar

Lazerle Kılcal Damar Tedavisinden Sonra Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Tedavi sonrasında cildin güneş ışınlarına maruz kalmaması önemlidir ve dermatoloji uzmanları tarafından bir süre güneşten uzak durulması tavsiye edilir. Çünkü lazerle kılcal damar tedavisinin ardından yoğun güneş ışınlarına maruz kalmak cilt yüzeyinde soyulmalara neden olabilir. Bu yüzden tedavinin ardından güneş koruyucu kremlerin kullanılması cilt sağlığını korumak açısından önemlidir. Tedavi sonrasında çok sıcak duştan kaçınmak gerekir. Tedaviden sonra solaryum önerilmemektedir. Cilt yapısı hassas olan kişilerde tedavi sonrasında kabuklanma ve kızarıklık gibi yan etkiler görülebilir ancak bu etkiler geçici ve kısa sürelidir. Lazerle kılcal damar tedavisi sağlık açısından hiçbir sorun yaratmamaktadır.

Lazerle kılcal damar tedavisi işlemi temelde kanda bulunan oksihemoglobin adlı maddeye etki etmektedir. Bu madde, tedavi sürecinde lazer ile ısıtılır. Damarın içerisinde akmakta olan kanın aşırı derecede ısınması ile aşınan damarlar zaman içerisinde kaybolmaya başlar. Damarın çapı ile içindeki kan, dolayısıyla da oksihemoglobin miktarı doğru orantılıdır. Bu yüzden büyük alın çaplı damarlar küçük çaplı damarlara göre çok daha rahat tedavi edilebilir. Çapı 3 milimetreden küçük, rengi mor veya lacivert olan kılcal damarlar ile koyu mavi veya koyu kırmızı renkte olan damarlar lazerle uygulanan tedavilerde oldukça verimli sonuçlar vermektedir. Ancak çok açık kırmızı ya da pembe renkteki damarlar daha zor sonuç verir, bu nedenle seans sayısı uzar.

Lazerle Kılcal Damar Tedavisinin Sonuçları Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Tedavinin sonuçları genellikle 2 ila 4 hafta içinde gözle görülür bir hal alır. Çünkü organizmanın kılcal damarları atması uzun sürer. Çapı daha küçük olan kılcal damarlar tedavi esnasında hemen kaybolur ancak bu durum hastadan hastaya farklılık göstermektedir

Lazerle Kılcal Damar Tedavisi Sosyal Yaşamı Etkiler Mi?

Tedavi sosyal yaşamı etkilemez, hasta işlem sonrasında günlük hayatına devam edebilir.

Lazer Tedavisinden Sonra Kılcal Damarlar Tekrar Belirir Mi?

Tedavi edilen damarlar ve kılcal damarlar tekrar ortaya çıkmaz ancak yenilerinin ortaya çıkma olasılığı her zaman vardır vardır. Bu nedenle, cilt yüzeyinde yeni kılcal damarlar belirirse tedaviyi tekrarlamak ya da iki yılda bir kez bir bakım tedavisi uygulamak gerekir.

Bizimle İletişime Geçin!

Randevu Al
Doku Medical Whatsapp