Ekibimiz
Hakkımızda
İletişim

“Meme” sözcüğü neredeyse “kadınlık” ile eş anlamlıdır. Bu nedenle, bu organın estetiğine çok fazla odaklanılmıştır. Memenin ideal boyutu ve şekli; kültürel özelliklere ve kadının vücut yapısı gibi özelliklere bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Meme gelişimi kişiden kişiye farklılıklar gösterir. Bazı kadınlarda meme boyutu ideal olarak tanımlanandan daha küçüktür. Bu durum her gün sayısız kadının meme büyütme operasyonu geçirmek istemesinin en önemli nedenlerinden biridir. Meme büyütme ameliyatları, vücut görüntüsü üzerinde önemli bir pozitif etkiye sahip olabilir ve ameliyat olan bir kadın, ameliyat sonrasında kaybettiği özgüvenini geri kazanabilir.

Çok sayıda kadın, normalden küçük göğüslerini büyütmek için meme büyütme estetiğini araştırmaya başlar. Daha önce geçirilen operasyonda istenilen ölçüye ulaşılamaması durumunda da kadınlar yeni bir operasyonu tercih edebilir. Bazı kadınlar, iki göğsünün arasındaki boyut farkını düzeltmek için de bu ameliyatı tercih etmektedir. Silikonların 1960’lı yıllarda piyasaya sürülmesinden bu yana, meme büyütme operasyonları, estetik cerrahide en sık uygulanan işlemlerden biri haline gelmiştir.

Meme büyütmenin yanı sıra "Meme Dikleştirme" operasyonu da çeşitli nedenlerle sarkmış olan göğüslerin şeklini ve düzeyini düzeltmek için estetik uzmanlar tarafından yapılan cerrahi bir işlemdir.

Meme Büyütme Estetiği İçin Uygun Adaylar Kimlerdir?

Göğüslerini büyütmek isteyen her kadının kendine özgü nedenleri vardır. Ameliyat olan kadınların çoğu, göğüslerinin vücut ölçülerine göre çok küçük olduğunu düşündükleri için bu ameliyatı olduklarını belirtmektedir. Bazen, daha diri ya da hamilelik öncesi göğüs ölçülerine geri ulaşmak için de tercih edilmektedir. Meme büyütme estetiği, aşağıdakilerden herhangi birine yardımcı olmak için çok iyi bir seçenek olabilir:

  • Üst ve alt beden oranınızın daha iyi olmasını istiyorsanız,
  • Göğüs ölçülerinize uygun mayo ve sütyen bulmakta zorlanıyorsanız,
  • Hamilelik ya da aşırı kilo verdikten sonra, göğüsleriniz sönük görünüyorsa,
  • Göğüslerinizin asimetrik görüntüsünden rahatsızlık duyuyorsanız,
  • Göğüs şeklinizden memnun değilseniz,
  • Göğüslerinizin çok küçük olduğunu ya da birinin diğerinden daha küçük olduğunu düşünüyorsanız,
  • Daha önceki meme büyütme ameliyatından sonra göğüslerinizin boyutundan ya da şeklinden memnun kalmadıysanız,
  • Özgüveninizi arttırmak istiyorsanız, meme büyütme estetiği operasyonu geçirebilirsiniz.

Meme Büyütme Estetiği Kaç Yaşına Kadar Yapılır?

Daha büyük ve daha şekilli göğüslere sahip olmak için yaşınızın geçtiğini düşünüyor olabilirsiniz; ancak, 40 ve 50 yaşlarındaki pek çok kadında meme büyütme ameliyatlarından çok iyi sonuçlar alınmaktadır.

Bu operasyonu tercih eden en yaygın yaş grubu; 30’lu yaşlarında, uzun yıllardır bu ameliyatı olmayı düşünen ve çocuk sahibi kadınlardır. Kaç yaşında olursanız olun, estetik hedeflerinize yönelik en iyi bulmak için, bir plastik cerrah ile görüşmenizi öneririz. Meme gelişiminin tamamlandığı 18 yaş sonrası birçok genç kadın da günümüzde meme büyütme ameliyatı olmak istemektedir.

Göğüs Ölçüsüne Nasıl Karar Verilir?

Meme büyütme ameliyatı öncesi süreçte, en zor verilen kararların başında, göğüs ölçüleri gelmektedir. Birçok sebepten dolayı, ameliyat sonrası hayal kırıklığı için en büyük potansiyele sahip olan da yine budur. Muayene sırasında doktorunuz, meme büyütme operasyonundan beklediğiniz göğüs ölçülerini belirlemek için size yardımcı olacaktır.

Sütyeninizin ölçüleri ile ölçülen “meme büyüklüğü” farklıdır ve genellikle, beklenen büyüklüğü ölçmenin iyi bir yolu değildir. Genel bir kural olarak, her 125- 150 cc silikon hacmi, tek bir fincan boyutunda bir artış anlamına gelmektedir. Bununla birlikte, her hastanın bedeni farklıdır; göğüs çevresi ve kaburgalarının durumu değişkenlik gösterir. Doktorunuzla birlikte hareket ederek; elde edilebilir ve sağlıklı beklentilere birlikte ulaşabilirsiniz.

Ameliyat meme başında, meme altındaki kıvrımdan veya koltuk altından yapılabilir. Bu giriş yerlerinden silikon protezler kullanılır. Protezler kaliteli ve en son yüksek teknoloji ürünleridir.

Meme Büyütme Ameliyatı Acı Verir Mi?

Bu operasyondan kaynaklanan ağrı, genellikle orta derecelidir ve genellikle, operasyonu takip eden ilk 1-2 günden sonra giderek azalır ve 1-3 hafta içinde geçmektedir. Meme protezinin kas üzerine veya kas altına konmasına göre oluşan ağrı değişir. Kas altına protez konduktan sonra biraz daha fazla ağrı olabilir. Ameliyat sonrasında görülen şiddetli bir ağrı ya da tedavi edilemeyen bir ağrının enfeksiyon ya da başka bir komplikasyon anlamına gelebileceğinin unutulmaması gerekmektedir.

İşe Ne Zaman Dönebilirim?

Ameliyat sonrasında ne zaman işe dönebileceğiniz, yaptığınız işe ve fiziksel taleplerinize bağlıdır. Genellikle, ilk 1-3 haftalık süreçte kolları yukarı kaldırmak veya yanlara açmaktan kaçınılması önerilir. Ayrıca, ameliyat sonrası ilk 6 hafta boyunda, 5 kilodan daha ağır kaldırmaktan kaçınılmalıdır. Ameliyat sonrasında, ilk 3-6 haftada yoğun ve ağır egzersiz ile göğüslere cinsel ilişkide dokunulması yasaktır. Bu kısıtlama, bazı kadınların işe dönmesini engelleyebilir.

Bizimle İletişime Geçin!

Randevu Al
Doku Medical Whatsapp