Ekibimiz
Hakkımızda
İletişim


Meme dikleştirme ameliyatına tıp dilinde “Mastopeksi” adı verilir. Çeşitli nedenlerle sarkmış olan göğüslerin şeklini ve düzeyini düzeltmek için estetik uzmanlar tarafından yapılan cerrahi bir işlemdir. Dikleştirme işlemi sırasında, göğüs bölgesindeki fazla deri çıkarılır ve göğüsleri dikleştirmek için meme dokusu yeniden şekillendirilir.

Meme dikleştirme ameliyatı, hastanın fiziksel görünümünde olumlu bir değişimin yanı sıra kişinin özgüvenini de arttırabileceğinden psikolojik olarak da faydalı etkileri bulunmaktadır. Bir meme dikleştirme ameliyatı, bir kadının meme ölçüsünü önemli ölçüde değiştirmez; biçimini ve sarkmış durumunu düzeltir. Bununla birlikte, meme büyütme ya da küçültme ameliyatları ile birlikte de yapılabilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Neden Yapılır?

Yaşlanmayla birlikte, vücudumuzda pek çok değişim gerçekleşir. Göğüsler de bundan etkilenen bölgelerden biridir. Meme dikleştirme ameliyatının tercih edilmesi için pek çok farklı neden vardır:

 • Hamilelik: Hamilelik sırasında göğüslerinizi destekleyen bağlar; göğüsleriniz dolgunlaşıp ağırlaştıkça gerilebilir. Bu gerilme ve meme gevşeyen bağlarının eski haline dönmemesi sonucu hamilelik sonrasında göğüslerin genellikle sarkar. Ayrıca, bebeğinizi emzirmeye devam ettikçe, bu sarkmalar daha fazla olabilir.
 • Hızlı Kilo Alıp Vermeler: Kilonuzdaki hızlı değişimler, göğüs derisinin esnemesine ve sıkılığını kaybetmesine neden olmaktadır.
 • Yer Çekimi: Zaman geçtikçe, yer çekimi göğüslerde sarkmalara neden olur. Meme dikleştirme ameliyatı, sarkmaları azaltabilir ve meme uçlarını çevreleyen bölgeyi (areola) yukarı kaldırır.

Meme dikleştirme ameliyatı, herkes için uygun değildir. Hayatınızın herhangi bir noktasında çocuk sahibi olmayı düşünüyorsanız, bu ameliyatı ertelemeniz gerekebilir. Hamilelik sırasında gerilen göğüslerde önceden olunan meme dikleştirme ameliyatının sonuçları bozulabilir; memeler tekrar sarkabilir. Ayrıca, emzirme de önemli bir konudur. Her ne kadar, meme dikleştirme ameliyatından sonra emzirmek mümkün olsa da aşırı meme sarkması olan bazı kadınlarda ameliyat sonrasında yeterli miktarda süt üretmekte sorun oluşabilir.

Meme dikleştirme, tüm göğüs ölçüleri için mümkün olsa da küçük göğüslü kadınlarda, sonuçlar daha uzun süre kalıcı olacaktır. Göğüsler büyüdükçe, ağırlıkları da artar. Bu da onların yeniden sarkmalarına neden olacaktır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Ne İşe Yarar?

Meme dikleştirme ameliyatları, farklı şekillerde gerçekleştirilebilir. Sizin için en uygun olan yöntem, göğüslerinizin büyüklüğüne ve elde etmek istediğiniz sonuca bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Farklı prosedürler, memelerde farklı yara izleri bırakır. Hangisini seçerseniz seçin, yara izleri; normal kıyafetler, sutyenler ve bikini giydiğinizde görünür olmamalıdır. Göğüslerdeki büyüklük ve sarkma derecesine göre sadece dikey, dikey ile kısa yatay ve uzun ters-T şeklinde izler kalabilir; her hasta meme başı etrafında yuvarlak bir iz kalacaktır.

Ameliyat olmaya karar verdiyseniz, mutlaka uzman bir Plastik ve Estetik Cerrahi uzmanına gidiniz. Doktorunuz, yapacağı ayrıntılı muayene ve ölçümlerle ameliyatın sonuçlarını, olası sorunları ve günlük hayatınızı nasıl etkileyeceğini size detaylı bir şekilde anlatacaktır.

En Başarılı Sonuçlar İçin

Bir meme dikleştirme operasyonunun en başarılı şekilde gerçekleştirilebilmesi için, mümkün olduğunca sağlıklı olmanız gerekmektedir. Bu süreçte, kilonuzu dengeli bir diyet ve düzenli bir egzersiz programı ile sabit tutmanız oldukça önemlidir. Bu konuda, doktorunuz size tavsiyede bulunabilir.

Ameliyat olmaya karar verdiyseniz ve sigara kullanıyorsanız, operasyon öncesinde en az 6 hafta önce sigarayı bırakmalısınız. Bu, ameliyat sırasında ve sonrasında komplikasyon riskini azaltmaya yardımcı olacaktır. Ameliyat sırasında kesinin yapılacağa yere yakın bölgelerde tüylerin olmasından endişelenmeyin; ancak, bölgenin mümkün olduğunca temiz olduğundan emin olmak için operasyondan 24 saat önce duş almaya özen gösteriniz. Ayrıca, Diyabet hastası olan kadınlarda yara ve iz iyileşmesi sorunları olabilir. Hastanın diyabetinin kontrol altında olması gereklidir.

Hastaların yaşına göre meme dikleştirme ameliyatı öncesinde mutlaka bir Meme Ultrasonografisi ve/veya Mamografi yapılmalıdır ki ileride ameliyatlı memelerde bir değişiklik olursa karşılaştırma imkanı olsun.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Riskleri Var Mı?

Bu, genel anestezi altında gerçekleştirilen bir işlemdir ve cerrahi bir operasyondur. Bu nedenle, diğer tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi, meme dikleştirme ameliyatının da bazı olası riskleri bulunmaktadır. Bunlar, kanama ve enfeksiyon oluşumu riskleri ve anesteziye bağlı komplikasyonlardır.

Bir meme dikleştirme ameliyatının taşıdığı diğer olası riskler şöyle sıralanabilir:

 • Ameliyat izleri,
 • Kanama (Ağır kanamalar, olağan dışıdır ancak olasıdır),
 • Enfeksiyon oluşumu,
 • Şişlik, morarma ve ağrı,
 • Memede sıvı birikmesi (seroma),
 • Yaraların geç iyileşmesi,
 • His kaybı,
 • Asimetrik göğüs boyutu ve şekli,
 • Daha derin yapıların zarar görmesi,
 • Sonuçların tatmin edici olmaması,
 • Nadiren, alerjik reaksiyonlar görülebilir.

Bizimle İletişime Geçin!

Randevu Al
Doku Medical Whatsapp