Mimik çizgileri tedavisi yüzümüzün ve vücudumuzun bir parçası olan ve hatta yüz ve vücut cildin bir bütünü halindedir. Yüzümüzün güzelliğinin bir bütünlüğünü ve birbiri ile uyum içinde olması ile yapılmaktadır. Fakat alnımızda kırışıklıkların çok olduğu veya göz çevresinin kırışıklıklarımızı ve göze batmasını veya kaşlarımızın çok çattığımızda da iki kaş arasında çukur oluşmaktadır.

Böylece bu durum daha yaşlı ve sert ifade veren veya yorgun olduğumuzu göstermektedir. Fakat ciltte damarlarda da daha belirginleşmeler kızarıklıklar, bölgesel koyu ve açık lekeler de olabilmektedir. Buda oldukça çok önemli cilt hastalıklarına neden olmakta ve yaşlılığı belirtmektedir. Daha sonraki yaşlarda da kırışıklıkların dışında dokuda çökmeler olmaktadır.

Kemiklerin bu bölgede cildin incelmesine ve yağ dokusunun azalmasında ayrıca yüz ovalinin tersine dönmesine sebep olmaktadır. Yani yüzümüz, çenemiz sivri, yaş ilerledikçe de bu durum tersine dönmektedir. Benzer şekilde de dudaklarda incelme ve dişlerde mine kaybı ile beraber ağız çevresi de yaşlanmaktadır. Yüzümüzün 1/4 üst bölgesi mimik kaslarının hareket ile ilişkili olarak kırışma göstermektedir. Bu amaç ile mimik ve kaslarının gevşemesi için kas gevşetici bir ilaç olan botulinum toksin kullanılmalıdır.

Daha fazlası için ne yapılmalıdır?

Botulinum toksinin yıllar sonra çocuklar da dahil olmak üzere birçok hastada büyük kas grupları ile kas gevşetici adı ile içmektedirler. Botulinum toksin bir toksin çeşididir. Toksin aynı içtiğimiz antibiyotikte de olduğu gibi veya aşılardaki gibi bakterilerden sağlanmaktadır.

Kendini kanıtlamış bir ilaç olmakta, bilinçli ellerde de beklenen ciddi bir yan etkisinin de olmadığı görülmüştür. Yüzdeki mimik kaslarını gevşemesi için kullanılan dozlar düşük dozlar olmakta, etkisinin geçtiği çizgiler botulinum toksinin yapılmaya başlandığında ilk başa gelmektedir. Mimik çizgileri tedavisi kırışıklıkların işlem bırakılsa da kırışıklıklar uzun süre eskisi kadar derin olmaz. Kasların gevşemesi yerine çalıştıranlar sistemlerde ise bu kasların hep bu sisteme ihtiyaç duyar ve bağımlı hale getirmektedirler. Bu bilgiden yola çıkarak kas çalıştıranlar sistemler ile yüz için önerilmemektedir. Botulinum toksin ise kaslar az çalışıp üzerindeki cildi de az hareket ettirdiği içinde çizgiler azalmakta ve mimikler eğitildiği için yüzün iyi görülmektedir.

Hangi bölgelerde uygulandığı görülmektedir?

Alındaki kırışıklıklar mimik hareketlerine bağlı olup zamanla görülmektedir. Mimik kırışıklıkları yaşla değil, mimikler cildin hareketi ile olur. Alın kırışıklıkları için botulinum toksin uygulanmalıdır.  Botulinum toksin bu bölgedeki kasların gevşetilmesi ve çizgilerin açılmasında oldukça etkili olmaktadır. Bazen çok genç birinin çok fazla kırışıklığı olduğunu görebiliriz. Nedeni ise mimiklerin çok kullanılmasıdır. Bu bölge güneş ışınlarına da maruz kalan bölge olduğu için kırışıklıklar çabuk  çıkmaktadır. Göz kenarındaki kaz ayağı çizgilenmelerinde ve tedavisinde mimikleri gevşeterek çizgileri yok edilmektedir. Botulinum toksin uygulanır.

Bu bölgeye sürülen kremler eğer meyve asitli veya C vitaminli ise çok yüzeysel çizgileri giderilmektedir. Mimik çizgileri tedavisi cildin yapılanmasına katkıda bulunmaktadır. Kaş çatma çizgileri kişiyi  gergin ve stresli göstermektedir. Bu çizgilerden kurtulmak botulinum toksin yapmakla mümkün olmaktadır. Çok derin kırışıklarda ise botulinum toksin ve dolgu uygulamaları beraber kullanılmaktadır. Dolgu maddelerinden özellikle hayvansal olmayan ve alerji riski taşımayanların tercihi arasındadır. Yanak-burun arası oluklarında ve bu bölgelerde çizgi oluşmasında ön planda mimikler sorumlu değildir.

Cildimiz yerçekimine karşı koymaya çalışırken bu görevi liflerle ve kaslarla yapmaktadır. Böylece zamanla bu bölgedeki dokularda azalma, yerçekimine bağlı sarkmalar ortaya çıkar. Çünkü hücrelerimiz ilerleyen yaşla birlikte daha az lif sentezler, üstelik akıntıya kürek çekmektedir.

Yukarı