Ekibimiz
Hakkımızda
İletişim

Revizyon rinoplasti ya da revizyon burun estetiği; hastanın daha önce geçirdiği burun estetiği operasyonundaki hataların düzeltilmesi ve beklenen sonuçların alınamaması durumunda gerçekleştirilmektedir.

Revizyon burun estetiği, daha önceki estetik uygulamaların düzeltilmesini hedeflediğinden, klasik bir burun estetiğinden daha karmaşık olabilir. Bu nedenle; seçeceğiniz cerraha güvenmeniz ve doktorunuzun gerekli bilgi, deneyim ve tecrübeye sahip olması oldukça önemlidir.

Bir revizyon burun ameliyatında amaç burundaki hava akışını kolaylaştırmak için normal burun yapısını geri kazandırılmaktır. Dolayısıyla bu ameliyat, burnun şekli ve işlevi ile doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle, revizyon burun estetiği sonrasında burun fonksiyonlarının iyileştirilmesi, işlemden sonra daha kolay nefes alabilmenize olanak sağlar.

Revizyon Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Revizyon burun estetiği, genel anestezi altında yapılan 3-4 saatlik bir operasyondur. Kapalı ya da açık kesiler ile gerçekleştirilen bu operasyonlarda; doku, kıkırdak ve kemiklerdeki revizyonlar tamamlanır.

Operasyon sırasında hangi tekniğin kullanılacağı, hastanın ameliyat olmuş burnundaki son duruma bağlıdır. Kıkırdak ve kemik revizyonunda, cerrahi olarak burun derisi ile kıkırdak-kemik iskelet arasında çalışılarak noksan ya da fazla dokular düzeltilir. Ardından, kemik ve kıkırdağın çeşitli cerrahi işlemlerle yeniden biçimlendirilmesi ile istenilen şekil yaratılır.

Ameliyat sonrasında, bir veya iki gün, sağ ve sol burun deliklerinde şişme ve kanama olasılığına karşı ufak bir sünger tampon veya ince bir silikon plaka tutulur. Dikişler, genellikle bir hafta içinde çıkarılır. Burundaki iç dikişler eriyebilen tiptedir ve 2-3 hafta içinde kendiliğinden düşerler ve almaya gerek kalmaz. Operasyon sonrasında şişlik, hafif kanamalar ve ağrı yaygın olarak görülmektedir Ağrının artması durumunda, çeşitli ilaçlar reçete edilebilir. Ameliyattan sonraki ilk 2 gün baş hafif yukarıda yatmak, öne eğilmemek, aralıklarla buz uygulamak ve istirahat önerilir.

Hastalar, genellikle 7-10 gün içinde işe geri dönebilirler. İlk üç hafta boyunca, yorucu aktivitelerden ve 6 ay boyunca burun ile temastan kaçınılması önerilir. İlk 6 ay temas sporları yasaktır. İlk birkaç hafta içinde, şişme ve morluklar azalır ancak bir yıla kadar küçük bir şişlik devam edebilir.

Revizyon Burun Estetiği Kimlere Yapılır?

Burnunuzda aşağıdakilerden biri ya da daha fazlası varsa, revizyon burun estetiği yapılması gerekebilir:

  • Aşırı daraltılmış ve sanki sıkışmış burun ucu
  • Burun deliklerinde bozukluk ve asimetri
  • Burun delikleri üzerinde buruşukluk,
  • Kıvrık burun ucu,
  • Çarpık burun,
  • Burun uzunluğunda orantısızlık,
  • Burun köprüsünde darlık
  • Nefes almada zorlanma
  • Burun sırtında yeniden çıkan kemer
  • Burunda ameliyat sonrası görülen çökmeler veya aşırı oyulmuş görünüm

İdeal bir revizyon burun estetiği hastası; iyi bir zihinsel ve fiziksel sağlığa sahip olmalıdır, ciddi sağlık problemleri olmamalıdır ve gerçekçi revizyon rinoplasti beklentileri olmalıdır. Daha önceki burun estetiği sonuçlarından tatmin olmayan pek çok kadın ve erkek, revizyon burun estetiği için uygun adaylardır.

Ameliyattan Ne Beklemelisiniz?

Revizyon burun estetiği, kadın ve erkeklerin beklediği estetik sonuçlardan dolayı, en popüler estetik operasyonlardan biridir. Ameliyat, mutlaka deneyimli bir estetik cerrah tarafından gerçekleştirilmelidir. Ameliyat kadar, iyileşme süreci de oldukça önemlidir. Doktorunuzun, tüm revizyon burun estetiği süreci boyunca yanınızda olması önemlidir. Bu süreçte; estetik ve fonksiyonel gelişmeleri deneyimlemeli ve revizyon hedeflerinize ulaşmanızı sağlamalıdır. Burunda ilk ameliyattan sonra yapılan revizyonlarla mükemmel sonuçlara her zaman ulaşmak mümkün olmayabilir zira bazen hastayı mutsuz eden bazı sorunları tam çözmek çok zor olabilir.

Revizyon Burun Estetiğine Hazırlık

Ameliyat öncesinde doktorunuz, burnunuzu incelemeli ve burun estetiği ile ilgili yaşadığınız herhangi bir endişe, hayal kırıklığı ya da sağlık sorunlarınız hakkında size bilgi vermelidir. Doktorunuz, tıbbi geçmişinizi gözden geçirmeli ve size uygun seçenekleri belirtmelidir.

Seçeceğiniz doktorun; daha önceki revizyon burun estetiği hastalarının öncesi ve sonrası fotoğraflarını talep edebilirsiniz. Ayrıca, günümüzde pek çok estetik merkezi, ameliyat öncesinde; ameliyat sonrası profil ve yüz simetrinizi görselleştirerek revizyon ameliyatı sonrasında nasıl görüneceğinizi görmenize yardımcı olacaktır.

Burnunuzda; solunumu düzeltmek ya da daha önceki burun estetiğinden kalan sorunlara çözüm bulunması gerekir. Doktorunuz, tüm bu planlama sürecinde size yol göstermeli ve estetik ve işlevsel burun hedeflerinizi karşılayacak bir çözüm bulmanıza yardımcı olmalıdır.

Revizyon Burun Estetiği Ne Zaman Yaptırılabilir?

Burun estetiği yaptırdıktan sonra, sonuçlardan memnun kalmayan pek çok hasta; “Revizyon burun estetiği ne zaman yaptırılabilir?” sorusunu sormaktadır. Doktorlar genellikle, hastalara ilk operasyondan sonra revizyon burun estetiği için en az bir yıl beklemelerini önerirler. Çünkü, burundaki iyileşme ve düzelme ameliyat sonrası ilk bir yıl boyunca devam etmektedir.

Revizyon Burun Estetiği Sonrası İz Kalır Mı?

Revizyon burun estetiğinde, genellikle kapalı teknikler kullanılır ve kesiler burun içinde oluşturulduğundan, dışarıdan görünür bir yara izi bulunmamaktadır. Hastanın açık burun estetiği tekniğine ihtiyacı olması durumunda; burun altında, burun deliklerinin arasında çok belirgin olmayan bir yara izi olacaktır.

Revizyon burun estetik ameliyatında ek bazı işlemler gerekebilir. Bunlar arasında kıkırdak veya kemik alınması, deri altı dermiş dokusunun alınması veya bazen yağ dokusu enjekte edilmesi gerekebilir. Kıkırdak dokusu parça halinde kulak arkasından tek veya her iki kulaktan alınabilir. Eğer hastanın çok revizyonu olmuş ve kulaktan daha önce kıkırdak alınmışsa o zaman kaburgadan kaburga kıkırdağı almak gerekli olabilir. Kemik dokusu kalçadan, kafa kemiğinden, bacaktan veya kaburgadan alınabilir. Hastanın bunu kabul etmemesi halinde ışınlanmış hazır kemik veya kıkırdak kullanılabilir.

Bizimle İletişime Geçin!

Randevu Al
Doku Medical Whatsapp