Ekibimiz
Hakkımızda
İletişim

Rinoplasti Nedir?

Rinoplasti, burun ile ilgili sağlık problemlerini ortadan kaldırmak ya da yeniden şekillendirmek için gerçekleştirilen bir cerrahi prosedürdür. Bazı insanlar, burunları ile ilgili yapısal bir sorunu düzeltmek için burun ameliyatı olabilir. Diğerleri ise, estetik nedenler ya da her ikisi için de ameliyat olmaktadır.

Bir burun estetiği ameliyatı, burun ile ilgili pek çok fiziksel problemi ortadan kaldırabilir. Özellikle nefes alma zorlukları, doğum kusurları, burun yaralanmaları, kanser ya da bir enfeksiyona bağlı olarak gelişen hasarlar, burun estetiği ve plastik cerrahisi gerektirebilir. Rinoplasti ameliyatı ayrıca; kemerli bir burunu düzeltmek, burun ucunu daraltmak, burun ucu düşüklüğünü yukarı kaldırmak, burundaki iç ve dış eğriliği düzeltmek, burun tabanı genişlik ve asimetrisini düzeltmek ya da tüm bu işleri aynı ameliyat kapsamında yapmak gibi estetik nedenlere bağlı olarak da yapılmaktadır.

Rinoplasti Ameliyatı Neden Yapılır?

- Kozmetik Nedenler

Burnunun görüntüsünden memnun olmayan insanların büyük bir bölümü, burun köprüsü ya da burun ucundan şikayetçidir. Ayrıca pek çok insan; burnunu çok geniş, yuvarlak, kemerli ya da şekilsiz olarak tanımlamaktadır. Bazı insanlar da, burunlarının uzunluğundan hoşlanmamaktadır.

-Tıbbi Nedenleri

Bir burun ameliyatı, burnun yaralanması nedeniyle tercih edilebilir. Bazen, burnun hava kanalları ile ilgili solunum problemleri olabilir. Bu vakalarda cerrahi uygulamalar, burnun tekrar yapılandırılması olarak kabul edilirken, rinoplasti ameliyatlarının çoğu, estetik olarak sınıflandırılmaktadır.

Burun estetiği, genellikle şunlar için gerçekleştirilmektedir:

 • Burun köprüsündeki çıkıklığı düzeltmek,
 • Burun ucunu yeniden şekillendirmek,
 • Burun uzunluğunu değiştirmek,
 • Burnun genişliğini değiştirmek / daraltmak,
 • Burun deliklerinin genişliğini değiştirmek /asimetri düzeltmek,
 • Yaralanma sonrasında burnun yeniden yapılandırılması ve yeniden konumlandırılmasını sağlamak,
 • Solunuma yardımcı olmak için burun hava yollarını açmak.

Ameliyat Olmayı Düşünüyorsanız:

Ameliyat olmayı düşünüyorsanız, burun estetiğine gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını düşünmelisiniz. İnsanlar, “ideal burun şekli” hakkında farklı görüşlere sahiptir. Burunda estetik anlayışı ırksal, yöresel ve bölgesel farklılıklar gösterebilir. Erkek ve kadınlar arasında da estetik ve güzellik anlayışı arasında yapısal farklar vardır ve estetik burun ameliyatlarında bu konular göz önüne alınmalıdır. Bu nedenle, hiç kimsenin baskısı nedeniyle ameliyat olmayı düşünmemelisiniz.

Bir rinoplasti ameliyatı, burun sağlığınızı iyileştirmek için gerekebilir; ancak, eğer estetik nedenlerden dolayı operasyon geçirmeyi düşünüyorsanız, beklentilerinizin gerçekçi olup olmadığından da emin olmalısınız.

Özgüven eksikliğiniz varsa ya da burnunuzda şekil bozukluğu varsa, rinoplasti ameliyatı yardımcı olabilir. Ancak, bazen ameliyat sonuçları başarısız olabilir ve birden fazla ameliyat gerekebilir. Bir çocuk için, tamamen estetik temelli bir burun ameliyatı düşünüyorsanız; uzmanlar, çocuğunuzun burnu tamamen gelişene kadar beklemenizi tavsiye etmektedir. Bu, kız çocuklar için 17 ve erkek çocuklar için 18 yaştır.

Rinoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun estetiği ameliyatlarında, pek çok farklı yöntem vardır. Bu nedenle, doktorunuzla neyi planladığını konuşmalısınız. Ameliyat, bazen lokal anestezi ile gerçekleştirilse de genellikle genel anestezi altında gerçekleştirmektedir. Burun ameliyatları kapalı ya da açık teknikle gerçekleştirilir. Kapalı teknikle burun içinde orta ve yanlarda iç mukoza kesileri yapılarak ve dıştan kesik olmadan ameliyat tamamlanır. İçteki dikişler kendiliğinden erir ve alınmasına gerek kalmaz. Açık Rinoplasti tekniğinde burun ortasında dıştan bir kesi ve içeri doğru uzantısı ile ameliyat gerçekleştirilir. Dikişler ameliyattan yaklaşık 5-7 gün sonra alınır.

Operasyon sırasında; doktorunuz, burun deliklerinizin içine küçük bir kesi yapacaktır. Buradan, burnunuzu yeniden şekillendirmek için kemik ve kıkırdağı kesebilir. Burnun yeniden şekillendirilmesi için daha fazla kıkırdak gerekliyse, kulak kıkırdakları, kaburgalar gibi vücudun diğer kısımlarından alınabilir. Kıkırdağın üzerindeki doku değiştirildikten sonra, kesi yapılan yere dikiş yapılır. Burna sarılan bandajlar, genellikle operasyondan 7-10 gün sonra çıkarılmaktadır. Ameliyat içi duruma bağlı olarak burun içine silikon stentler, alınabilir süngerler konabilir. Çok aşırı kanamada tamponlar konur fakat çok nadir kullanılmaktadır.

Rinoplasti Riskleri

Bir burun estetiği ameliyatı geçirmeden önce, özellikle de estetik amaçlı bir operasyon geçirecekseniz, rinoplasti ameliyatı ile ilgili riskleri bilmeniz önemlidir.

Tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi, rinoplasti ameliyatında da, cerrahi operasyona bağlı bazı riskler bulunmaktadır. Bunlar kanama, enfeksiyon oluşumu ve anesteziye bağlı risklerdir. Bunların dışında, bir rinoplasti ameliyatının riskleri şöyle sıralanmaktadır:

 • Aşırı burun kanaması,
 • Antibiyotik tedavisine ya da yeni bir ameliyata ihtiyaç duyulabilecek bir enfeksiyon oluşumu,
 • Şiddetli ve devam eden ağrılar,
 • Burun çevresinde kalıcı hissizlik,
 • Koku duyusunda azalma (nadir durumlarda görülür),
 • Kalın ve anormal yara izleri,
 • Solunum yollarının daralmasına bağlı nefes darlığı,
 • Uzun süre geçmeyen veya azalmayan burun ucu ve kenarında şişlikler,
 • Ameliyat sonrası şekil bozukluğu ve yeni görünümden tatmin olmama,
 • Daha sonra ikinci bir ameliyat olmanın gerekmesi.

Rinoplasti Ameliyatı Maliyeti

Rinoplasti ameliyatının maliyeti; kişinin beklentileri, gerçekleştirilecek işleme göre değişiklik gösterecektir. Ayrıca, doktor ve hastane seçimi de bir rinoplasti ameliyatının maliyetinin belirlenmesinde önemli faktörlerdir. Bunlara ek olarak, yeni bir revizyon cerrahisi gerekmesi durumunda, ek maliyetler ile karşılaşabileceğinizi de unutmayın.

Bizimle İletişime Geçin!

Randevu Al
Doku Medical Whatsapp