Ekibimiz
Hakkımızda
İletişim

Dünyada en sık karşılaşılan cilt problemlerinden birisi olan akne, genellikle ergenlik döneminde karşılaşılan bir sorun olarak bilinse de, hem kadın hem erkekte, her yaşta görülebilen bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkmaktadır.

Toplumun %80’ini etkileyen ve genellikle çok ciddi alınmayan akne gibi cilt problemleri, aslında bir sağlık sorunu olarak ele alınmalıdır. Akne oluşumu fiziksel görüntünün bozulmasına, bilhassa gençlerde psikolojik sorunlara, özgüven kayıplarına ve depresyona yol açabilmektedir.

Ciltteki gözeneklerin tıkanmasına yol açabilen ve bunun sonucunda da akne oluşumunu neden olan faktörler arasında;

 • ciltteki yağ bezlerinin çok çalışmasına bağlı olarak sebum maddesinin fazla salgılanması,
 • hormonal değişimler,
 • kötü beslenme alışkanlıkları,
 • stres ve kalitesiz uyku,
 • yetersiz su tüketimi,
 • sigara kullanımı,
 • bakteriler
 • ilaç kullanımı,
 • genetik yatkınlık yer almaktadır.

Akne, şiddetine, tipine ve yaygınlığına göre kimi zaman kendi kendine yok olabiliyorken kimi zaman da tedavi ile giderilmektedir. Erken teşhis her sağlık sorununda olduğu gibi, akne tedavisi için de geçerliliğini korumaktadır, çünkü akne tedavi edilmediğinde skar denilen kalıcı ve ciddi izler bırakabilmektir.

Sivilceler noninflamatuar akne ve inflamatuar akne olarak iki kategoriye ayrılır. Bu iki kategorinin alt türlerine bakacak olursak, bunlar;

 • Siyah noktalar (Açık komedon)-noninflamatuar akne
 • Beyaz noktalar (Kapalı komedon)-noninflamatuar akne
 • Kızartılı sivilceler (Papül)-inflamatuar akne
 • İltihaplı sivilceler (Püstül)-inflamatuar akne
 • Akne kistleri ve nodülleri-inflamatuar akne

Tek tek olabileceği gibi, tümünün farklı düzeylerde karışımı şeklinde de görülebilmektedir.

Sivilce / akne tedavi edilebilen bir deri sorunudur.Tedavi ajanları arasında ise,

 • Temizleyici ürünler,
 • Yüzeyden sürerek etkili olan akne ilaçları,
 • Antibiyotikler,
 • Retinoidler,
 • Lazerler,
 • Fotodinamik tedavi,
 • Akneli ciltler için özel cilt bakımları,
 • Kimyasal peeling yer almaktadır.

Bu tedavi seçenekleri sorunun düzeyine göre tekli yada birlikte kullanılarak sivilce sorunu kontrol altına alınmaya çalışılır.

Sivilce İzleri Çeşitleri

Sivilce İzleri Çeşitleri

Genellikle derinin üst tabakasını etkileyen akne izleri bazen kalıcı olabilmektedir. Başlıca sivilce izi türleri 3 kategori altında incelenmektedir;

Boxcar skar: Oval ve yuvarlak olan, büyüklüğü 0.5 mm derinliği ise 2 mm çapındaki akne

izlerinin derinliği cilt altı yağ dokularına kadar uzanmaktadır.

Rolling skar: 4 mm çökme karakterinde olan ve ciltte dalgalı bir görüntü yaratan akne izleri çeşididir.

İcepick skar : Çivi ile delinmiş bir iz gibi görünen 2 mm olan akne izleri çeşididir.

Sivilce Skar Tedavisi

Sivilce skar tedavisinin farklı uygulama yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemler arasında; fraksiyonel karbondioksit lazer tedavisi, fraksiyonel altın iğne uygulaması, ICON lazer tedavisi, Q-Switch lazer tedavisi, kimyasal peeling ve plazma enerji sistemleri yer almaktadır.

Sivilce izlerinin şiddeti, türü ve yaygınlığı yine aynı şekilde hangi tedavinin uygulanacağı ve kaç seansa gerek duyulacağını belirleyecektir.

Akne izi tedavisinde en çok tercih edilen yöntemlerin başında ise, Fraksiyonel Karbondioksit Lazer Tedavisi Fraksiyonel Altın İğne Uygulaması, ICON lazer tedavisi ve Q-Switch lazer tedavisi gelmektedir.

Fraksiyonel CO2 Lazer Tedavisi

Bir lazer peeling yöntemi olan Fraksiyonel Karbondioksit (CO2) Lazer Tedavisi deride 600 mikrometre derinliğe kadar inilen ve mikrotermal hasar zonları sayesinde yeni bir deri destek dokusu elde etmeyi hedefleyen bir tedavi şeklidir. Uygulama ile akne skarlarında CO2 lazerin üstün kollajen uyarıcı etkisi sayesinde hızla yeniden yapılanma sağlanabilir. 20 ila 60 dakika süren tedavinin ardından deride kızarıklık ve şişkinlik meydana gelse de, 1 veya 2 gün içerisinde bu belirtiler kendiliğinden yok olacaktır.

Kızarıklığı takiben 3-6 gün sonrasında deri soyulur. İlk elde edilen etki deride yumuşak, daha pürüzsüz bir görünümdür. Fraksiyonel lazer ile yapılan uygulamalar tedavi alanının sadece % 20’sini etkiler, bu nedenle 3-4 seans tekrarlamak gerekebilir.

Fraksiyonel Altın İğne Uygulaması

Akne izleri tedavisinde çok tercih edilen bir yöntem olan Fraksiyonel Altın İğne Uygulaması radyofrekans enerjisini sadece iğne ucundan verecek şekilde dizayn edilmiş iğne şeklinde elektrotları olan özel başlığa verilen isimdir. Bu başlık sayesinde deri içinde istenen derinlikte enerji verilirken deri yüzeyi ve diğer alanlar enerjiden korunur.

Uygulama öncesinde işlem görecek bölge temizlenir ve krem anestezi uygulanır. Temizlenen deriye gerekli derinlik ve enerji düzeyleri ayarlanarak tedavi uygulanır. İşlem sonrası deri temizlenir, yatıştırıcı, epitelizan ürünler uygulanır ve deri soğutulur.

Fraksiyonel Altın İğne tedavisi deride kızarıklık ve şişkinlik yapabilen bir uygulama olsa da deride soyulma gözlenmez. Günlük hayata bir gün sonra dönülebilir. Lekelenme riski yoktur. Yaz aylarında da yapılabiliyor olması nedeniyle avantajlı bir uygulamadır. Uygulamadan istenilen sonucun alınması için tedavinin 3-4 seans tekrarlanması gerekebilir.

ICON Lazer ile Sivilce İzi Tedavisi

ICON Lazer ile Sivilce İzi Tedavisi

Lazer ışığı sayesinde akne izlerinin sebep olduğu çöküntü alanlarında ısı artışı yoluyla yeni bir kollajen yapılanması sağlanır. ICON lazer uygulamasında bir iğnenin olmaması yanında soyucu, yakıcı etkileri olmaması nedeniyle günlük hayatı etkilemeden düzelme elde edilir.

Ayda 1 seans olmak üzere, sorunun şiddetine göre 3-4 uygulama anlamlı düzelmeler elde etmemizde yeterlidir.

Akne Lekelerinde Q-Switch Lazer Tedavisi

Akne sorunu özellikle koyu tenli kişilerde bazı kahverengi lekelere neden olabiliyor. Bu durumda lekelerin giderilmesi için Q-SW lazerlerini tercih ediyoruz. Çoğu vakada 1-2 seansta kahverengi lekelerin yok edilmesi mümkün oluyor. Geçici kızarıklık dışında yan etkisi olmayan bu lazer tekniği günlük hayatı etkilemeden akne lekelerinin giderilmesinde önemli bir yöntemdir.

Sivilce Skar Tedavisi Süresi Ve Sonraki Süreç Nasıldır?

Cildinizin sağlıklı görünmesi ve ciltteki lekelerin giderilmesi için yapılan sivilce skar tedavisi yaklaşık 30 dakikalık bir işlemden oluşur. Kişinin durumuna göre seanslar arttırılabilir.

İlk zamanlar kızarıklık meydana gelse de zamanla cildiniz kolajen üreteceği için iyileşmeye ve izler de kaybolmaya başlayacaktır. İlk tedaviden sonra cildinizi güneşten muhafaza etmenizde yarar vardır. Koruyucu kremlerin kullanılması önerilmektedir.

Sivilce Skar Tedavisi Sonuçları Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Yara izleri oluştuktan sonra, en az 2 yıl sonra stabil hale gelmektedir. Tedavi ile bu sürecin daha da kısalması sağlanabilinir. Vücudunuz yaranın iyileşmesinde kollajen üretmektedir.

Tedavi öncesinde bir yaraya dokunmadan son halini görmeniz gerekir. İlk zamanlar yeni kan damarlarının üremesi nedeni ile yara izlerinde koyu kırmızımsı bir renk görünümü elde edilmektedir. İleriki zamanlarda kan üretimi yavaşladığı için yara düzleşmeye başlayacaktır.

Sivilce skar tedavisi için 3-4 seans sonrası iyileşme görülebilir.

Bizimle İletişime Geçin!

Randevu Al
Doku Medical Whatsapp